بلاروس کشوری درقاره اروپاست که با کشورهای روسیه، اوکراین، لهستان، لیتوانی و لتونی هم مرز میباشد. جمهوری بلاروس یا (روسیه سفید) یکی از کشورهای اروپای شرقی می‌باشد که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰ تشکیل شد و تا پیش از آن جزو شوروی سابق بود. پایتخت آن شهر زیبای مینسک با قدمت ۹۵۰ سال است و شهرهای مهم دیگر آن برست، گرودنو، گومل، موگیلف و ویتبسک هستند.
کشور بلاروس از نظر دانشگاهی درشاخه‌های پزشکی ،مهندسی و هنر هر ساله پذیرای عده زیادی طالب علم و تحصیل از اروپا، کشور های سابق شوری، ایران و کشورهای امریکای جنوبی است. علت آن را میتوان در هزینه پایین دانشگاه‌ها و زندگی دانست که بسیار به صرفه برای دانشجویان نسبت به تحصیل در کشور خودشان است.
بلاروس فاقد دریا می‌باشد ولی رودخانه‌های پرآب بسیاری در بلاروس وجود دارد که طبیعت بسیار زیبایی به آن هدیه داده است. بلاروس به لحاظ امتیازات و ویژگی‌های خاصی که دارد و تعدادی از آنها درپایین آمده است مقصد بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا شده است:
 
1- پذیرش آسان در کلیه رشته های فنی مهندسی و باقی رشته ها در کلیه مقاطع تحصیلی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس.
 
2- دانشگاه دولتی بلاروس دارای رتبه علمی ۵۹۶ در جهان و قدمت ۹۰ ساله می‌باشد.
 
3- کشور بلاروس دارای ۲۰ دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است.
 
4- پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورها در کشور بلاروس.
 
5- محیطی بسیار امن برای تحصیل و زندگی بدون تبعیض نژادی در کشور بلاروس.
 
6- برای ورود به دانشکده های پزشکی بلاروس نمره آیلس یا تافل نیاز نمی‌باشد.
 
7- تحصیل پزشکی در بلاروس در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی می‌باشد.
 
8- برای گرفتن ویزای تحصیل پزشکی بلاروس برخلاف کشور انگلستان نیاز به نشان دادن هیچگونه ساپورت وپشتوانه مالی نیست.
 
نکته۱: کسانی که به زبان روسی تحصیل نمایند، در بلاروس موقعیت بهتری خواهند داشت و در ایران هم در مراکزی خاص از دانشجویان فارغ التحصیل و آشنا به زبان روسی استفاده می‌کنند.
 
نکته۲: شرایط ارزشیابی رشته‌های علوم پزشکی برای تحصیل پزشکی بلاروس: داشتن دیپلم علوم تجربی و یا ریاضی فیزیک که میانگین معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها کمتر از 16 نباشد. (ضمناً هیچکدام از معدل‌های کل دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضی نباید کمتر از 14 باشد.)
 
نکته3: در گروه پزشکی در رشته‌های عمومی، تخصصی گروه پزشکی، دندانپزشکی مدارک دانشگاه‌های پزشکی بلاروس یا (روسیه سفید ) مورد تأیید کشورهای مختلف بوده به صورت مشروط، مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و مشابه بیشتر کشورهای دنیا باید در ایران دوره تکمیلی گذرانده شود. دوره‌های تکمیلی برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ایران ۱۸ماه و هم اکنون در دانشگاه‌های تبریز، کرمانشاه، رشت، تهران و اصفهان برگزار میشود.
 
تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی در بلاروس، تعدادی از رشته های تخصص پزشکی، ۴ رشته در زمینه کامپیوتر و تعدادی از رشته‌ها در مقطع دکترا به زبان انگلیسی یا روسی است. (بدون نیاز به مدرک آیلتس یا تافل) و باقی رشته‌ها به زبان روسی است. (برای رشته های روسی زبان گذراندن دوره‌های کالج روسی ۹ ماهه الزامی است.)
 
دانشگاه ملی بلاروس نه تنها رنکینگ بسیار بالایی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دارد بلکه اعتبار بسیار زیادی در سایر رشته‌های غیر پزشکی داشته است. دانشجویان می‌توانند جهت تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه‌های بلاروس پذیرش شوند. از جمله بهترین شرایط تحصیل در بلاروس بهره‌مندی از بهترین خدمات با کمترین هزینه است. هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس بسیار پایین است و دانشجویان می‌توانند با کمترین هزینه در بهترین دانشگاه‌ها تحصیل نمایند. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس با کمترین هزینه را دارند می‌توانند این مقاطع تحصیلی را در معتبرترین دانشگاه‌های بلاروس پشت سر بگذارند و جهت تحصیل در مقطع دکترا رزومه درخشانی داشته باشند و این رزومه درخشان منتج به اخذ بورسیه تحصیلی و پذیرش از معتبرترین دانشگاه‌های امریکا، کانادا و انگلیس و اروپا خواهد شد.
 
با وجود اینکه تحصیل در رشته پزشکی در اکثر کشورهای هزینه قابل توجهی دارد هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی در دانشگاه ملی بلاروس بسیار پایین است و حتی دانشجویان می‌توانند بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی و مدرک پیش دانشگاهی از دانشگاه ملی بلاروس پذیرش اخذ نموده و دوره زبان و پیش دانشگاهی خود را در دانشگاه مقصد بگذرانند. علاوه بر این رشته‌های دانشگاهی در دانشگاه‌های بلاروس به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می‌شوند و دانشجویان در دوره پیش‌دانشگاهی حق انتخاب خواهند داشت که به زبان انگلیسی و یا روسی تحصیل نمایند.
 
از دیگر مزایای پذیرش از دانشگاه‌های بلاروس پروسه بسیار کوتاه اخذ پذیرش از دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی بلاروس است. دانشجویان در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند پذیرش و ویزای تحصیلی بلاروس را اخذ نمایند. کشور بلاروس کشوری بسیار پاک، امن و آرام است و یکی از بهترین گزینه‌ها جهت مهاجرت و اخذ اقامت دائم است. دانشجویان با اخذ ویزای تحصیلی بلاروس می توانند اقامت دائم بلاروس را نیز دریافت نمایند.
 
دانشگاه‌های بلاروس از جمله بهترین و معتبر‌ترین دانشگاه‌‌ها هستند و بهترین دانشگاه‌های بلاروس در پایتخت این کشور شهر مینسک قرار دارند.
 
تحقیقات نشان داده دانشجویان زیادی از کشورهایی چون:
 
استرالیا، آذربایجان، ارمنستان، افغانستان، بلغارستان، ویتنام، غنا، آلمان، گرجستان، یمن، هند، اردن، ایران، عراق، اسپانیا، اسرائیل، کامرون، چین، کویت، لتونی، لبنان، لیبی، لیتوانی، مقدونیه، مراکش، مولدووا، مغولستان، نپال، نیجریه، پاکستان، فلسطین، پرو، لهستان، روسیه، عربستان سعودی، سوریه، سودان، تاجیکستان، ترکیه، فرانسه، ازبکستان، اوکراین، استونی ، سوئد، سریلانکا، ایالات متحده به بلاروس برای تحصیل آمده‌اند.
 
استانداردهای آموزشی و پرورشی در بلاروس بیش از حد بالا است به طوری که شما از برآورده شدن تمام نیازهای علمی خود تعجب خواهید کرد زیرا بلاروس دارای همه نوع دانشگاه مانند دانشگاه پزشکی، دانشگاه‌های فنی، دانشگاه مدیریت، دانشگاه اقتصاد، دانشگاه حمل و نقل، دانشگاه حمل و نقل هوایی و ... است.
 
شرایط ویژه جهت تحصیل در برترین دانشگاه‌های کشور بلاروس اکنون وجود دارد که در حال حاضر شما فرصت دارید جهت ثبت نام در دانشگاه‌های بلاروس شانس خود را امتحان کنید. مؤسسه اندیشه یاران جوان (روسیران) با افتخار شما را در این امر یاری خواهد نمود.
 
مؤسسه اندیشه یاران جوان (روسیران) در بخش ویزای تحصیلی بلاروس همواره در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در بلاروس دررشته‌های مختلف و در همه مقاطع پیشرو بوده و اکنون این افتخار را داشته تا دغدغه دانشجویان مستعد ایرانی را در باب اخذ پذیرش تحصیلی در بهترین دانشگاه‌های کشور بلاروس رفع می‌نماید.
 
رشته های علوم پزشکی عمومی
طول دوره تحصیل پزشکی در بلاروس (۶ ساله) و تحصیل دندانپزشکی در بلاروس (۵ ساله) به زبان روسی و یا انگلیسی و طول دوره تحصیل داروسازی در بلاروس فقط به زبان روسی (۵ ساله).
 
پذیرش تحصیلی در رشته‌های پزشکی در بلاروس از دانشگاه‌های زیر اخذ می گردد:
 
- آکادمی پزشکی مینسک
- آکادمی تخصصی پزشکی مینسک
- دانشگاه پزشکی دولتی مینسک (رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)
 
جهت تعیین وضعیت پایه علمی متقاضیان، فقط از متقاضیان تحصیل رشته‌های پزشکی در بلاروس (انگلیسی) و تحصیل دندانپزشکی در بلاروس ( انگلیسی )، معمولاً یک امتحان ورودی از دروس زیست، شیمی و زبان انگلیسی به گرفته می‌شود. در صورت عدم آمادگی و یا عدم تسلط به زبان، بهتر است اینگونه دانشجویان در دوره ۹ ماهه کالج روسی یا انگلیسی شرکت کنند.
 
دانشجویان بعد از گذراندن دوره ۹ ماهه کالج زبان (پادفکت) در بلاروس و انجام امتحان پایان دوره در شهریور ماه و با یک امتحان ورودی (مشابه دانشجویان انگلیسی زبان) و در صورت قبولی وارد رشته مورد نظر خود می شوند.
 
به طور کلی بهتر است علت انتخاب افراد را جهت تحصیل در کشور بلاروس بدانید. افراد زیادی وجود دارند که قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند. اما همیشه در مسیر انتخاب شما افرادی هستند که با توجه به اطلاعات کم شما را راهنمایی می‌نمایند و مسیر زندگی شما را به طور کامل تغییر می‌دهند. افرادی که خودشان حتی یکبار هم از ایران خارج نشده‌اند و یا حتی هیچ اطلاعات و سابقه‌ای در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی و اعزام دانشجو به بلاروس را ندارند.
 
مؤسسه اندیشه یاران جوان (روسیران) با 23 سال سابقه ارزنده و درخشان در امور اعزام دانشجو شما را در زمینه اخذ پذیرش تحصیلی در کشور بلاروس راهنمایی خواهد کرد.