تصویب شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور؛
دانشگاههای خارجی مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی 19-2018 اعلام شد
فهرست دانشگاههای خارجی مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی 19-2018 را از اینجا دریافت کنید. بهره برداری از استانداردهای معتبر بین المللی در ارزیابی دانشگاههای خارجی و مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان این دانشگاهها می تواند زمینه های ارتقای نظام سلامت کشور همگام با مجامع بین المللی را فراهم آورد. بر همین اساس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی علاوه بر بررسی های ویژه وزارت متبوع، نظام های رتبه بندی QS، Times و Shanghai که بعضا از پراستنادترین نظام های رتبه بندی جهانی است را ملاک عمل قرار داده و سالانه فهرست دانشگاههای خارجی مجری آموزش علوم پزشکی که مورد تایید می باشند را منتشر می نماید.در این راستا با بررسی های کارشناسی مد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و درنظر گرفتن دانشگاه های برتر در رتبه بندی های OS، Times و Shanghai لیست نهایی دانشگاههای خارج از کشور مورد تایید وزارت متبوع جهت ورودی های سال تحصیلی 19 ـ 2018 در رشته های علوم پزشکی تهیه  شد. در این لیست  ۶۴۵ دانشگاه از کشورهای مختلف مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارند که  با تایید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مطابق با رای صادره در دویست و سی و دومین جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور  تصویب شد.

لازم به ذکر است این لیست سالیانه مورد بازنگری قرار گرفته و از ابتدای سپتامبر 2018  صرفا دانشگاههای موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید بوده و مدارک صادره طبق ضوابط قابل ارزشیابی می باشند.

لذا ضروری است تا متقاضیان تحصیل در دانشگاههای خارجی از ابتدای سپتامبر 2018 صرفا به دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت مراجعه نموده و به این نکته دقت داشته باشند که در صورت تحصیل در دانشگاههایی غیر از 645 دانشگاه تایید شده، پس از فراغت از تحصیل، مدارک ایشان ارزشیابی نخواهد بود.

اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت:

دانشگاههای خارجی مورد تائید، براساس رتبه هر دانشگاه در رتبه بندی های معتبر بین المللی تعیین می شود

معاونت آموزشی وزارت بهداشت در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به اینکه لیست دانشگاههای خارجی مورد تائید وزارت بهداشت برای سال تحصیلی 2019-2018 اخیراً اعلام شده است، خاطرنشان می شود: لیست دانشگاههای مورد تائید، صرفاً براساس رتبه هر دانشگاه در رتبه بندی های معتبر بین المللی از قبیل شانگهای،QS و Times و با لحاظ کردن رتبه گروه علوم پزشکی آن دانشگاه تعیین می شود.


به گزارش وبدا، معاونت آموزشی وزات بهداشت در این اطلاعیه به افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته های گروه پزشکی در خارج از کشور را دارند، توصیه کرده است صرفاً برای تحصیل در دانشگاههای اعلام شده در لیست مورد تایید وزات بهداشت اقدام نمایند در غیراینصورت برای افراد که از تابستان 2018 (ابتدای سپتامبر 2018) در دانشگاههای دیگری که در لیست دانشگاههای مورد تائید نمی باشند شروع به تحصیل نمایند هیچگونه تسهیلات دانشجویی ارائه نخواهد شد و امکان انتقال به دانشگاههای داخل کشور و همچنین ارزشیابی مدارکشان وجود نخواهد داشت .
بر اساس این اطلاعیه، همه افرادی که تحصیل خود را در دانشگاههایی که تاکنون مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده است آغاز نموده اند می توانند کماکان به تحصیل خود ادامه داده و براساس ضوابط و مقررات موجود از تسهیلات دانشجویی و ارزشیابی مدارک بهره مند شوند.
همچنین در مورد دانشگاههایی که در لیست 2018-2017 بوده ولیکن در لیست سال 2019-2018 قرار نگرفته اند، در صورتیکه افرادی با اخذ ویزای دانشجویی در سال جاری مشغول طی دوره آمادگی که جزو شرایط ورود به دوره اصلی در آن دانشگاه و یا دانشگاههای آن کشور می باشد (ازقبیل دوره پادنک یا Preparation و یا Foundation و...) بوده اند و قصد ورود به دوره اصلی رشته تحصیلی در سال 2019-2018 را دارند توصیه می شود در وهله اول در دانشگاههای اعلام شده در لیست 2019-2018 تحصیل خود را شروع نمایند ولیکن در صورت عدم امکان اخذ پذیرش از این دانشگاهها می توانند تحصیل خود را در همان دانشگاه صرفا در سال تحصیلی 2019-2018 آغاز نمایند.
بر اساس اعلام معاونت آموزشی با توجه به اینکه در برخی از کشورها، علاوه بر دانشگاه اصلی که در لیست وزارت بهداشت اعلام شده، کالجهای وابسته به این دانشگاهها نیز به ارائه برخی از رشته های علوم پزشکی مبادرت می ورزند، از آنجائیکه این کالجها در رتبه بندی های بین المللی مورد ارزشیابی قرار نمی گیرند و فاقد کیفیت علمی لازم می باشند بنابراین تحصیل در این گونه کالجها به هیچ عنوان مورد تائید نبوده و صرفاً تحصیل در دانشگاه اصلی مورد تائید است و دانشگاههای اعلام شده صرفا در کشور اصلی، مورد تائید بوده و شعب آن در سایر کشورها مورد تائید نمی باشد.
همچنین در خصوص دانشگاههای مورد تائید در کشور روسیه برای افرادی که از سال تحصیلی 2019-2018 آغاز به تحصیل می نمایند صرفاً دوره هایی که به زبان روسی برگزار می شوند، مورد تائید است و نیز در خصوص دانشگاه Moscow Medical Stomatology Institute N.A. Semashko که در حال حاضر تحت عنوان :
Moscow State University of Medical and Dentistry A.I Yevdokimov (MSUMD)
می باشد، رشته های پزشکی و دندانپزشکی مورد تائید هستند.