دانشگاه دولتی علوم پزشکی بلاروسBGM 

این دانشگاه در تاریخ سی اکتبر 1921 و برای نخستین بار دانشکده پزشکی دولتی بلاروس ایجاد شد. در سال 1950 شالوده دانشگاه علوم پزشکی بلاروس استوار گردید و به همین ترتیب در سال‌های 1960 دانشکده دندانپزشکی و 1964 دانشکده‌های پزشکی اطفال و بهداشت بنا شد.

نهایتاً در سال 1987 دانشکده پزشکی دانشجویان خارجی گشایش یافت و همچنین در سال 1995 دانشکده پزشکی نظامی به دانشگاه دولتی علوم پزشکی بلاروس به عنوان دانشگاهی پیشتاز در علوم پزشکی جمهوری بلاروس شناخته شده است.

هم اکنون در این دانشگاه بیش از 900 استاد مشغول به کار هستند که بیش از 60% آنها در سطح بالا (فوق تخصص، کاندیداهای احراز دکتری عالی) می‌باشد. در حال حاضر اعضا فعال دانشگاه در چهارده انستیتوی تحقیقاتی و پژوهشی، دو مرکز تجربی، چهار مؤسسه آموزش عالی و انستیتوی آموزش تکمیلی پزشکان تحت نظر وزارت بهداشت و درمان جمهوری بلاروس مشغول به فعالیت می‌باشند.

بیش از چهار هزار دانشجو در شش دانشکده این دانشگاه به تحصیل علوم پزشکی می‌پردازند. دوره‌های کارآموزی تحت نظر 600 پزشک از سراسر استان‌ها و مناطق بلاروس انجام می‌شود. دوره‌های تخصصی 38 دوره می‌باشد و حدود 82 دانشجوی دکتری به صورت تمام وقت یا نیمه وقت تحصیل می‌کنند و نیز 85 دانشجو برای دفاع از رساله‌های علمی خود جهت دریافت دکترای علمی آماده می‌شوند.

ظرفیت پذیرش این دانشگاه هر سال سی نفر دانشجوی بلاروسی و سی نفر دانشجوی خارجی می‌باشد. دانشگاه علوم پزشکی بلاروس به عنوان سازمان‌دهنده اصلی دو برنامه فنی و علمی در سطح ملی با عنوان ” دندانپزشکی و جراحی فک و صورت ” و نیز فنون تشخیص درمان بیماری‌ها می باشد.

در ساختار این دانشگاه برجسته‌ترین کلینیک‌های حرفه‌ای زیست شناسی و بیولوژیکی وجود دارد. لابراتوار مرکز تحقیقاتی با واحدهای مختلف انستیتوی علمی و پژوهشی وزارت بهداشت و درمان بلاروس همواره همکاری نزدیک و متقابل داشته است.

سازمان‌ها و مؤسسات بین‌المللی چون سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی محیط زیست، مجتمع بین المللی آموزش عالی پزشکی و دارو سازی مراکز پزشکی اروپا، اتحادیه بین المللی بهداشت آمریکا، دانشگاه غربی کانادا، جامعه پزشکی بلاروس از جمله سازمان‌هایی هستند که با این مرکز در تقابل و همکاری دائمی بوده‌اند. در حال حاضر ریاست این دانشگاه به عهده پروفسور پاول ایوانوویچ بسپالچوک است و در این دانشگاه بیش از پنج هزار دانشجوی داخلی و خارجی در رشته‌های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، پزشکی اطفال، بهداشت عمومی، پزشکی ارتش و کلیه تخصص‌های پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل می‌باشند که حدود دویست نفر از این دانشجویان ایرانی می‌باشند.از این دانشگاه تا به امروز حدود چهارصد دانشجوی ایرانی فارغ‌التحصیل شده‌اند که اکثر آنها در ایران و یا سایر نقاط جهان مشغول به کار پزشکی شده‌اند.

لازم بذکر است که 18 انستیتوی علمی تحقیقاتی علوم پزشکی این کشور زیر مجموعه دانشگاه پزشکی بلاروس هستند و دانشگاه در بیش از ده بیمارستان کلینیکی شهر دارای شعبه‌های علمی است. این دانشگاه همچنین دارای روابط وسیع بین‌المللی با دانشگاه‌های کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، یونان، ژاپن، استرالیا و ایران است و کادر علمی دانشگاه حدود 1700 استاد مشغول به کار هستند که 700 نفر آنها دارای مدرک دکترای علوم می‌باشند.مدت تحصیل در رشته پزشکی پس از اتمام دوره پیش دانشگاهی 6 سال و مدت تحصیل در رشته دندانپزشکی 5 سال است می‌باشد و طول دوره تخصص‌های پزشکی 3 تا 4 سال است. شهریه‌های دانشگاه بطور سالیانه: رشته پزشکی درحدود 2500-3000 دلار، رشته دندانپزشکی درحدود 3000-4000  دلار، تخصص های پزشکی و دندانپزشکی در حدود 3000-4000 دلارمی‌باشد.

 

 

دانشگاه فنی ملی دولتی بلاروسBNTU

این دانشگاه در سال 1920 تأسیس گردیده و اکنون یکی از بزرگترین مراکز علمی و پژوهشی و تربیت کادر فنی کشور بلاروس محسوب می شود. بیش از پنجاه هزار نفر دانشجوی داخلی و خارجی بصورت تمام وقت یا نیمه وقت و دوره‌های تکمیلی و تخصصی در هفتاد و دو رشته مشغول به کسب علم در این دانشگاه می‌باشند.

این دانشگاه دارای کادر علمی مجرب با دانش و متعهد و علاقه مند به آموزش می‌باشد که حدود 1800 نفر آنها دارای مدرک پروفسورا هستند. این دانشگاه با بیش از 64 موسسه علمی فنی و تحقیقاتی جهان قرارداد تبادل استاد و دانشجو دارد، از سال 1964 از کشورهای مختلف جهان دانشجو پذیرفته که هم اکنون بیش از 20000 فارغ التحصیلان این دانشگاه در یکصد کشور جهان در پست‌های دولتی و خصوصی مشغول بکار می‌باشند.

یکی از دانشجویان این دانشگاه به نام آقای “ژوزف آلفیورف” در سال 2000 موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک گردید. این دانشگاه دارای 15 دانشکده به شرح ذیل می‌باشد:

دانشکده ماشین آلات کشاورزی، دانشکده معماری، دانشکده مهندسی، دانشکده ساخت ماشین آلات صنعتی، دانشکده مکانیک و فن آوری، دانشکده صنعت، دانشکده راه و ساختمان، دانشکده تکنولوژی اطلاعات، دانشکده مدیریت، بازرگانی و بازاریابی، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دانشکده حمل و نقل، دانشکده تولید و ساخت انرژی، دانشکده انرژی. این دانشگاه 109 گروه درسی مختلف، 5 دفتر تخصصی تولیدی، واحد تحقیقات علمی شامل 46 لابراتوار تخصصی، یک انیستیتوی بین‌المللی آموزش مکاتبه‌ای، 3 انستیتوی عالی با 6 شعبه جهت تربیت متخصص در این دانشگاه مشغول فعالیت می‌باشند.

در حال حاضر، در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه 130 دانشجو بصورت تمام وقت و 40 دانشجو به صورت نیم وقت در حال آموزش دارد.قریب به 1600 نفر اساتید برجسته که بیش از 50% آنها دارای درجات عالی علمی می‌باشند در این دانشگاه مشغول به تدریس می‌باشند.

بیش از 50% متخصصین صنعتی کشور بلاروس در زمینه‌های ساخت ماشین آلات، حمل و نقل، متالوژی، راه و ساختمان و معماری در سطح بین‌المللی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. شهریه‌های دانشگاه: رشته‌های مهندسی سالیانه در حدود 3000 دلار، رشته آی‌تی سالیانه در حدود 3500 دلار، رشته معماری سالیانه در حدود 3500 دلار می‌باشد.

 

 

دانشگاه ملی دولتی بلاروس BGU

دانشگاه دولتی بلاروس (ب.گ.او) یک دانشگاه دولتی و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور بلاروس می‌باشد که در هشتم آبان ماه سال 1330 هجری شمسی (مطابق با 30 اکتبر 1921 میلادی) تأسیس شده است.

در حال حاضر این دانشگاه یکی از مجتمع‌های بزرگ علمی و آموزشی است که دارای 17 دانشکده و همچنین انستیتو و سازمان‌های تکنولوژی، انستیتوی مدیریت فن آوری، انستیتوی الهیات و کالج‌های حقوقی می‌باشد.بعلاوه، در ساختار این دانشگاه سه انستیتوی تحقیقات علمی، 5 مرکز تحقیقاتی ملی، 14 مؤسسه علمی - صنعتی قرارگرفته اند.در این دانشگاه، بیش از 8500 نفر مشغول به فعالیت می‌باشند که در میان آنها 3000 استاد، 4 دانشمند، 12 نفر عضو آکادمی علوم بلاروس، تقریباً 400 دکتر، 1600 دانشیار قرار دارند. بیش از 24000 دانشجو در 57 رشته مختلف و بیش از 200 متخصص مشغول به تحصیل می‌باشند.

متخصصین و محققین عالی رتبه این دانشگاه همواره در حال تحقیق و بررسی روش‌های جدید و امروزی آموزشی می‌باشند. روند تحصیل در دانشگاه (ب.گ.او) بر اساس فعالیت‌های علمی - تحقیقی استوار است.

به همین دلیل، فارغ‌التحصیلان این دانشگاه با موفقیت در کشور بلاروس مشغول به کار می‌شوند و آمادگی علمی و حرفه‌ای خود را در رشته تحصیلی‌شان به همگان ثابت می‌نمایند. این دانشگاه دارای توافقنامه همکاری با بیش از 90 دانشگاه معتبر از 31 کشور جهان است و در چهارچوب این توافق نامه‌های همکاری، انجام تحقیقات مشترک علمی، انجام پروژه‌های فرهنگی و تبادل دانشجو و محقق جای گرفته است.

دانشکده‌های ب.گ. او عبارتند از: دانشکده فیزیک، دانشکده رادیو فیزیک و الکترونیک، دانشکده علوم انفورماتیک و ریاضیات کاربردی، دانشکده علوم مکانیکی، دانشکده شیمی، دانشکده بیولوژی، دانشکده علوم جغرافیایی، دانشکده خبرنگاری، دانشکده زبان شناسی، دانشکده فلسفه و علوم اجتماعی، دانشکده اقتصاد، دانشکده حقوق، دانشکده روابط بین الملل، دانشکده علوم پیش دانشگاهی برای دانشجویان خارجی، دانشکده علوم انسانی، دانشکده نظامی. شهریه دانشگاه بسته به رشته متغیر و از 3000 تا 4000 دلار متفاوت است.

 

 

دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس BGEU 

دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس (نارخوز) در سال 1312 خورشیدی و 1933 میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های بزرگ بلاروس است که در زمینه اقتصاد، مدیریت و حقوق به تربیت متخصص می‌پردازد.

فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در تمامی بخش‌های اقتصادی این کشور و خارج از کشور به کار مشغول هستند. در سال 2005 دستاوردهای علمی تحقیقی این دانشگاه در نمایشگاه‌های مختلف در هانوور، سئول، بیروت، یوهانسبورگ، آنکارا، ورشو و نیز در برخی از شهرهای روسیه به معرض بازدید عموم گزارده شد.

در نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شده در کشورهایی مانند روسیه، لیتوانی، لهستان، این دانشگاه موفق به کسب 21 مدال و 11 دیپلم افتخار و تقدیر‌نامه جهت تولید و معرفی دستاوردهای علمی - صنعتی عالی شده است. این دانشگاه دارای توافقنامه همکاری با بیش از 90 دانشگاه معتبر دارد. دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس شامل دانشکده‌های ذیل می‌باشد:

دانشکده مدیریت، دانشکده حسابداری و اقتصاد، دانشکده امور بانکی، دانشکده روابط اقتصاد بین‌الملل، دانشکده اقتصاد بازرگانی و مدیریت، دانشکده بازاریابی، دانشکده حقوق، دانشکده زبان‌های خارجی.

بعلاوه، دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس دارای مرکز آموزشی “توریسم” و مرکز آموزشی “مدیریت و بازرگانی”، مرکز ویژه “مشاوره بازرگانی” و مرکز آموزشی “علوم پیش دانشگاهی” و مرکز تخصصی “علوم روانشناسی و آموزش ” می‌باشد.دانشگاه مذکور همچنین از یک مرکز تحقیقاتی، و مرکز چاپ و ارتباطات بهره‌مند است. کتابخانه این دانشگاه یکی از بهترین و مجهز‌ترین کتابخانه‌های این کشور می‌باشد. دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس دارای دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع "پیش دکترا" (آسپیرانت) بصورت تمام وقت یا نیمه وقت و سپس در مقطع "دکترای تخصصی" شرکت نمایند. بیش از 25000 دانشجو به همراه 1200 عضو کادر آموزشی که 47% آنها دارای درجات عالی علمی می‌باشند، مشغول به تحصیل هستند. شهریه این دانشگاه از 2500 تا 3500 دلار است.

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروساین دانشگاه در سال 1964 تأسیس شد و اکنون با کادر علمی مجرب در سطح جهانی و مجهز به ابزارهای تکنولوژی روز در 28 رشته و 44 تخصص تا به امروز بیش از 45000 مهندس و 745 نفر پروفسور و 70 دکترای علوم تحویل بخش صنعت داده است. از سال 1968 بیش از 70000 از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در بخش‌های دولتی و خصوصی کشورهای اروپائی و آمریکا مشغول بکار شده‌اند و همچنین با اکثر دانشگاه‌های مطرح جهان رابطه علمی و تبادل استاد و دانشجو دارد. شهریه دانشگاه از 3000 تا 4000 دلار متغیر می‌باشد.

 

 

دانشگاه دولتی فنی مهندسی کشاورزی بلاروس BGAU 

دانشگاه دولتی فنی مهندسی کشاورزی بلاروس از دانشگاه‌های پر اهمیت و مطرح در بلاروس می‌باشد که پس از گذشت 50 سال در حال حاضر به آموزش و تربیت 30000 نفر متخصص با کیفیت و سطح علمی بالا پرداخته است. این دانشگاه از هفت دانشکده تشکیل شده و دارای 37 کرسی علمی است.

دانشکده‌ها عبارتند از: دانشکده مکانیک کشاورزی، دانشکده خدمات و فنون سرویس دهی، دانشکده انرژی- کشاورزی، دانشکده مدیریت و سازمان‌دهی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده پیش دانشگاهی (ورودی) برای فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌ها. در این دانشگاه تربیت متخصص در 8 رشته و 12 تخصص به شرح زیر انجام می گیرد:

تأمین پروسه فنی ماشین‌آلات، پروژه‌های فنی ماشین‌آلات کشاورزی (ابزار‌آلات کشاورزی جهت پرورش نباتات)، فنون عملیات کاشت و برداشت محصولات کشاورزی، تعمیر و نگهداری ماشین آلات و ابزار کشاورزی، سازماندهی و فناوری سرویس دهی منابع و تامین انرژی ماشین آلات کشاورزی (برقی کردن ماشین آلات، خودکاری سازی و پروسه‌های فنی نصب ماشین‌آلات و ابزار کشاورزی، مدیریت و امنیت انرژی در کشاورزی، تأمین انرژی الکتریکی، حرارتی)، فناوری مواد، اقتصاد و مدیریت بنگاه‌های اقتصادی، مدیریت، اطلاعات.

از این دانشگاه 516 استاد که 489 نفر آنها عضو دائمی دانشگاه می‌باشند مشغول به کار هستند. در این دانشگاه 43 نفر دکترای علمی، 198 نفر کاندیدای دکترا، 2 نفر آکادمیسین، 34 نفر پروفسور و 156 نفر دانشیار وجود دارد. اساتید دانشگاه بطور مدام در حال پژوهش و دانش‌افزایی بوده که مسلماً موجب پیشرفت کیفیت سطح علمی و تدریس در این دانشگاه می‌باشد.

کتابخانه دانشگاه فنی مهندسی کشاورزی نقش مهمی را در تأمین اطلاعات و نیاز دانشجویان دارد. هم اکنون 5 سالن مطالعه با ظرفیت 360 نفر در این دانشگاه وجود دارد که به لحاظ اطلاع رسانی، این دانشگاه دارای یک شبکه محلی اینترنت فعال با سرعتی بالا است. همچنین دارای 14 اتاق کامپیوتر است.

در مجموع دانشگاه دارای 8 خوابگاه با ظرفیت 3170 تخت می‌باشد. در سراسر سال‌های 2001 تا 2005 میلادی بیش از چهل طرح علمی تحقیقی این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و موفق به دریافت دیپلم افتخار شده‌اند. در نمایشگاه بین‌المللی ” بلاگرو ” که در سال‌ها 2000 الی 2004 دیپلم‌های افتخار به دانشگاه اعطا شد بعلاوه به 6 طرح ابتکاری دانشگاه دیپلم درجه یک اهدا گردیده است.

 

 

دانشگاه دولتی ورزش و توریسم بلاروس

این دانشگاه زیر نظر وزارت تربیت بدنی و توریسم کشور بلاروس اداره می‌شود. اساتید و مربیان این دانشگاه علاوه بر دارا بودن مدارج علمی بالا، اکثراً قهرمان سال‌های قبل اروپا و جهان و المپیاد بوده‌اند که در تربیت نخبگان ورزش و مربیان شهرت جهانی دارند.

من جمله فارغ‌التحصیلان و استادان این دانشگاه، قهرمان جهان آقای الکساندر مدوید” می‌باشند که بیش از 10 بار قهرمان جهان و المپیک در رشته کشتی آزاد گردیده و رقیب جهان پهلوان تختی نیز بوده است. اکنون دو هزار دانشجو با بهره‌گیری از مدرن‌ترین متدهای روز جهان در رشته‌های مختلف ورزش‌های جمعی و انفرادی و طب ورزشی مشغول تحصیل هستند که 270 نفر آنها قهرمانان اروپا، جهان و المپیک در رشته‌های مختلف می‌باشند. سیستم آموزش این دانشگاه، تحت نظر اساتید مجرب در سالن‌های ورزش و استادیوم‌های مجهز به پیشرفته‌ترین وسائل تکنیکی و با نظارت مراکز طب ورزشی اداره می‌شود.

 

 

دانشگاه دولتی مهندسی شیمی و مواد BSU

این دانشگاه با قدمت بیش از 75 سال دارای 10950 دانشجو مشغول است و 650 استاد برجسته و40 آکادمیک و 70 پروفسور مشغول تدریس در این دانشگاه می‌باشند. این دانشگاه شامل دانشکده‌های زیر می‌باشد:

دانشکده چوب، جنگل و امورات جنگلی، دانشکده ماشین‌ها و تجهیزات چوب و جنگل و تولید این لوازم، دانشکده تکنولوژی و تولید مواد شیمیایی آلی (رنگ‌ها، لاک‌ها، پلاستیک) و پترو شیمی و نفت وگاز، دانشکده تولید ماشین‌ها مواد معدنی، دانشکده تکنولوژی شیمیایی مواد معدنی، دانشکده تکنولوژی چاپ و دستگاه‌های چاپی. 

 

 

دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مینسک

این دانشگاه تخصصی‌ترین دانشگاه زبان‌شناسی کشور بلاروس می‌باشد. در این دانشگاه اکثر اساتید دارای مدرک پروفسوری و دانشیاری می‌باشند. از جمله زبان‌های رایجی که در این دانشگاه تدریس می‌شود می‌توان به زبان‌های روسی، انگلیسی، عربی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، بلاروسی و ... اشاره کرد.در این دانشگاه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز برای دانشجویان خارجی و بلاروسی در نظر گرفته شده است. از جمله گرایش‌های دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری می‌توان به زبانشناسی تطبیقی، زبان‌های اسلاو، ادبیات، انفورماتیک واشاره کرد.

اخبار و تازه ها

مژده ، مژده
فرصت ثبت نام تا پایان مهر ماه 1402
فرصتی استثنایی برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه

برای چهارمین سال متوالی در ایران برگزاری رسمی دوره مشترک پادفک ( پزشکی ، فنی و مهندسی و علوم انسانی ) با کیفیت آموزشی بسیار عالی و اساتید مجرب دانشگاهی از طرف دانشگاه برتر ایران ( دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ) و روسیه ( دانشگاه روسنو ) بر اساس قرارداد و تفاهم نامه آموزشی مشترک دو دانشگاه بصورت حضوری و آنلاین برگزار خواهد شد.
متقاضیان و دانشجویان برای شرکت در دوره پادفک مشترک حضوری و برای انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مربوط به روسیه با مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) تماس حاصل فرمایند.
طول دوره ۲ نیمسال ( نیمسال اول در ایران و نیمسال دوم در روسیه )

تحصیل در روسیه

اخبار و تازه ها - لیست دانشگاههای کشور روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ورودی سال تحصیلی 2024-2023

تحصیل در روسیه

پیام سال نو ولادیمیر پوتین خطاب به مردم روسیه

ارزان‌ترین و با کیفیت ترین دوره پادفک دانشگاه دولتی حضوری در مسکو با شهریه 150 هزار 

موقعیت بسیار عالی و استثنایی،  ارزانترین و با کیفیت ترین دوره پادفک حضوری دانشکاه دولتی در مسکو با آموزش استاندارد هزار ساعت دوره پادفک در دانشگاه دولتی علوم اجتماعی روسیه - RSSU.

در این دانشگاه  هر سه گروه پادفک با ارزان‌ترین شهریه در مسکو و با کیفیت ترین پادفک آموزش داده می شود.

پادفک گروه پزشکی 

پادفک گروه فنی ، مهندسی 

پادفک گروه علوم انسانی

شهریه پادفک در دانشگاه دولتی علوم اجتماعی روسیه  150 هزار روبل می باشد

هزینه خوابگاه ماهیانه 3500 روبل می باشد .

 

تحصیل در روسیه، پادفک

مژده ، مژده

فرصت ثبت نام یکماه تمدید شد ( تا آخر ماه آبان )

فرصتی استثنایی برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه برای سومین سال متوالی در ایران برگزاری رسمی دوره مشترک پادفکت ( پزشکی ، فنی و مهندسی و علوم انسانی ) با کیفیت آموزشی بسیار عالی و اساتید مجرب دانشگاهی از طرف دانشگاه برتر ایران ( دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ) و روسیه ( دانشگاه روسنو ) بر اساس قرارداد و تفاهم نامه آموزشی مشترک دو دانشگاه بصورت حضوری و آنلاین برگزار خواهد شد.

متقاضیان و دانشجویان برای شرکت در دورهٔ پادفکت مشترک حضوری و برای انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مربوط به روسیه با مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) تماس حاصل فرمایند.

طول دوره ۲ نیمسال ( نیمسال اول در ایران و نیمسال دوم در روسیه )

 

تحصیل در روسیه

ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به وزارت امور خارجه در راستای تأمین و پرداخت ارز دانشجویی 

قابل توجه دانشجویان شاغل به تحصیل در روسیه بلاروس و آسیای میانه

به اطلاع میرساند:

بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به وزارت امور خارجه، این بانک آمادگی کامل خود را برای تأمین و پرداخت ارز به روبل روسیه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در حوزه روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع با نرخ توافقی در بازار متشکل معاملات ارزی اعلام می نماید.

لذا، دانشجویان و متقاضیان مصارف ارزی دانشجویی و علمی خدماتی می‌توانند ارز مورد نیاز خود به روبل روسیه را در ایران تهیه نمایند.

به نقل از : رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در روسیه بلاروس و آسیای میانه

 

تحصیل در روسیه

اطلاعیه مهم درباره ارز دانشجویی

 دانشجویان ارجمند شاغل به تحصیل در روسیه، بلاروس و آسیای میانه به اطلاع میرساند
بر اساس دستورالعمل مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱  اداره کل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم، درخصوص دستور رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان شاغل به تحصیل، در رشته ها و دانشگاه های معتبر از نظر آن وزارتخانه در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) توسط بازار متشکل ارزی پرداخت میگردد.
ضروری است، دانشجویان متقاضی؛ برگه پرداخت شهریه دانشگاهی خود را در سامانه میخک به تائید بخش کنسولی نمایندگی ها رسانده و بخش کنسولی نمایندگی ها نیز پس از تائید گواهی مذکور به نحو متقضی به دانشجویان متقاضی اطلاع رسانی گردد

 

تحصیل در روسیه

اعلام مراکز معتبر و مجاز برگزار کننده آزمون زبان روسی (A2) در کشور روسیه

 

به اطلاع میرساند، افرادی که خواستار شرکت در آزمون زبان روسی هستند، می توانند باحضور در مراکز معتبر و مجاز اعلام شده مدرک زبان روسی (A2) را دریافت کنند.

- شایان ذکر است مطابق آیین نامه ها و مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ مدرک زبان روسی (A2) برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی نیز لازم می باشد.

- متقاضیان تلاش نمایند تا قبل از ورود به دوره اصلی دانشگاه، موفق به کسب مدرک زبان روسی بشوند. 

تحصیل در روسیه

لیست مراکز معتبر جهت انجام آزمون:

١-دانشگاه تحقیقاتی ملی دولتی بلگراد
٢-دانشگاه فدرال شرق دور
٣-دانشگاه فدرال کازان
۴-دانشگاه ملی دولتی تحقیقاتی تومسک
٥-دانشگاه دوستی ملل روسیه
۶-دانشگاه فدرال قفقاز شمالی
٧-دانشگاه دولتی باشکیر
٨-انستیتو دولتی زبان روسی- پوشکین
٩-دانشگاه دولتی مسکو- لامانوسف
١‌۰-دانشگاه دولتی پسکوف
١١-دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه- گرتسن
١٢-دانشگاه دولتی سنت پیتربورگ
١٣-دانشگاه دولتی اقیانوس آرام
١۴-مرکز کیفیت آموزش مسکو

برگرفته از : رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در روسیه و بلاروس و آسیای میانه

اطلاعیه اداره کل دانش آموختگان - قابل توجه دانشجویان رشته های غیر پزشکی

نظر به بازگشایی مرزهای عمده کشورهای خارجی، بخش نامه اداره کل دانش آموختگان مبنی بر تقلیل مدت اقامت دانشجویی در دوران همه گیری کرونا از ژانویه ۲۰۲۲ لغو شده و حضور دانشجویان در کشور خارجی محل تحصیل منطبق با جدول اقامت مندرج در ماده ۱ ایین نامه ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی الزامی است.

در صورت عدم رعایت مفاد آیین نامه، اداره کل امور دانش اموختگان هیچگونه مسئولیتی در قبال ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی متقاضیان نخواهد داشت.

با توجه به تصریح کشور روسیه مبنی بر عدم کیفیت آموزش انلاین چنانچه دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های روسیه شرایط حضور در این کشور را ندارند، میتوانند از طریق تسهیلات فراهم شده نسبت به انتقال به دانشگاه های داخل کشور اقدام نمایند.

 

تحصیل در روسیه

جلسات رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه با نمایندگان و رؤسای مؤسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم و تحقیقات برگزار شد

در این جلسات رایزن محترم علمی سفارت ایران در روسیه جناب آقای دکتر نجفی و کنسول جمهوری اسلامی ایران در روسیه جناب آقای ابراهیم زاده و رؤسای مؤسسات مجاز اعزام دانشجو به روسیه شرکت داشتند و مسائل پیش رو را مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مشکلات دانشجویان و راهکارهای رفع مسائل دانشجویان در هنگام ورود به روسیه و در طول دوره تحصیل در روسیه مورد بحث قرار گرفت و راه حل های پیشنهادی مطرح و ارائه شد.

تحصیل در روسیه

در این جلسه که بصورت آنلاین با مدیر عاملان مؤسسات اعزام دانشجو به روسیه برگزار شد ، جناب دکتر الهی مدیر عامل مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) به عنوان قدیمی ترین و با تجربه ترین مؤسسه اعزام دانشجو به روسیه با ۲۵ سال سابقه در این زمینه سخنرانی نمودند و راهکارهای پیشنهادی در زمینه تسهیل مشکلات و مسائل دانشجویان در ابتدای ورود به روسیه و در طول تحصیل در دانشگاه های روسیه را ارائه نمودند

اطلاعیه مهم

قابل توجه دانشجویانی که قصد ورود به روسیه را دارند:

دانشجویانی که ویزای معتبر دارند و یا پس از صدور دعوتنامه از طرف دانشگاه از کنسولگری های روسیه در ایران ویزا دریافت میکنند توجه داشته باشند که مشخصات انها باید در سامانه گوس اوسلوگی توسط دانشگاه ثبت شود.
در صورتی که مشخصات دانشجو در این سامانه ثبت نشده باشد مرزبانی روسیه از ورود دانشجو جلوگیری خواهد کرد.
لطفا قبل از تهیه بلیط و عزیمت به روسیه با دانشگاه خود جهت ثبت مشخصات خود در سامانه گوس اوسلوگی و تاریخ احتمالی ورود خود هماهنگ کنید.

https://www.gosuslugi.ru/410127/2

منبع خبر : رایزنی علمی ایران-مسکو
https://t.me/ruac_saorg_moscow

 

تحصیل در روسیه

 

دستور رئیس جمهور روسیه مبنی بر تعطیلی یک هفته ای

По указу президента Владимира Путина с 30 октября по 7 ноября в России вводятся нерабочие дни с сохранением заработной платы.

طبق دستور رییس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین از تاریخ ۳۰ اکتبر تا ۷ نووامبر جهت جلوگیری از رشد ویروس کرونا،تعطیل اعلام شد.

تحصیل در روسیه

 

هشدار

با توجه به دریافت گزارش هایی از برخی دانشگاه های روسیه مبنی بر ارائه مدارک جعلی ( مدارک تحصیلی، مدرک پادفک و گواهی گلاو اکسپرت سنتر) توسط متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ها، به افراد و شرکت های دخیل هشدار داده میشود، ارائه مدارک جعلی و دستکاری شده محرومیت از تحصیل در دانشگاه ها و امکان ارجاع پرونده به مراجع قضایی روسیه را در پی خواهد داشت و تمام مسئولیت این کار به عهده متخلفین خواهد بود.

تحصیل در روسیه

 

روسیه پروازهای خود با ایران را از ۱۸ آبان سرمی‌گیرد

ستاد عملیاتی کروناى روسيه روز پنجشنبه اعلام کرد که این ستاد تصمیم  گرفت پروازهای خود را با جمهوری اسلامی ایران، باهاما، هلند، نروژ، عمان، اسلوونی، تونس، سوئد و تایلند با توجه به کاهش یافتن وضعیت بیماری کووید- ۱۹ در این کشورها از ۹ نوامبر ( ۱۸ ابان) سال جاری از سر گیرد.

تحصیل در روسیه

 

دیدارفعالین اقتصادی در روسیه با جناب آقای پناهی معاون ارزی بانک مرکزی ایران و جناب آقای جلالی سفیر ایران در روسیه

۲۶ شهریور ماه تجار ایرانی فعال در حوزهٔ فدراسیون روسیه با جناب آقای پناهی معاون محترم ارزی بانک مرکزی که بهمراه هیأتی به مسکو سفر کرده است، دیدار و گفتگو کردند. در این جلسه ضمن مرور شرایط جاری حاکم بر فعالیت های تجاری و بازرگانی تجار ایرانی ، مهمترین موضوعات، مسائل و موانع در حوزه های مالی و بانکی ، تسویه حساب ها ، نرخ تسعیر ارزهای ملی دو کشور و مسائل ساختاری ، اداری، گمرکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تحصیل در روسیه

 

فرصتی استثنایی برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه

برای اولین بار در ایران برگزاری رسمی دوره مشترک پادفکت ( پزشکی ، فنی و مهندسی و علوم انسانی ) با کیفیت آموزشی بسیار عالی و اساتید مجرب دانشگاهی از طرف دانشگاه برتر ایران ( دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ) و روسیه ( دانشگاه روسنو ) بر اساس قرارداد و تفاهم نامه آموزشی مشترک دو دانشگاه بصورت حضوری و با رعایت کامل نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار خواهد شد.

تحصیل در روسیه

متقاضیان و دانشجویان برای شرکت در دورهٔ پادفکت مشترک حضوری و برای انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مربوط به روسیه با مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) تماس بفرمایند.
طول دوره ۲ نیمسال ( نیمسال اول در ایران و نیمسال دوم در روسیه )

اطلاعیه وزارت بهداشت ایران اعلام مراکز مورد تأیید برگزاری آزمون زبان روسی A2

از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای برخورداری از هرگونه خدمات و تسهیلات قابل ارائه توسط وزارت بهداشت و علوم ایران طبق ضوابط و مقررات مربوطه، باید در هنگام ارائه درخواست برای بهره‌مندی از خدمات مذکور، علاوه برمستندات اعلام شده در آئین نامه‌های مربوطه، مدرکی که نشان‌ دهنده تسلط لازم آنها به زبان خارجی کشور محل تحصیل می‌باشد را نیز ارائه نمایند. اخذ مدرک زبان روسی A2 قبل از شروع تحصیل در کورس اصلی الزامی است.
برای کشورهای روسی زبان، مدرک قبولی حداقل سطح (TBU:basic level)A2 زبان روسی بر اساس آزمون TORFL لازم می‌باشد.
در این راستا به اطلاع می‌رساند مؤسسات مورد تأیید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران جهت برگزاری آزمون زبان روسی A2 بدین شرح می‌باشد:
- دانشگاه الزهرا (س)
- کانون زبان ایران
بدیهی است بر اساس بررسی‌های آتی وزارت بهداشت و علوم ایران، سایر مراکز و مؤسسات مورد تأیید به لیست مراکز مذکور اضافه و اطلاع رسانی خواهد شد.

تحصیل در روسیه

گفتگوی خبرگزاری ایرنا با سفیر کشورمان در مسکو در خصوص باز شدن مرزها

گفتگوی خبرگزاری ایرنا با سفیر کشورمان در مسکو در خصوص باز شدن مرزهای روسیه برای ورود دانشجویان ایرانی به این کشور

https://irna.ir/news/84452296/

جلسه رایزنی علمی با حضور نمایندگان مؤسسات مجاز و رسمی اعزام دانشجو به روسیه با پیگیری و همت رایزنی محترم علمی جمهوری اسلامی ایران در روسیه ، جناب آقای دکتر نجفی و آقای حیدری در سفارت ایران  در مسکو در تاریخ ۲۳ فروردین سال ۱۴۰۰ برگزار گردید و در این جلسه موضوع پادفک و مدرک زبان روسی A2 مطرح شد و مورد تبادل نظر و بررسی قرار گرفت و به زودی از طرف وزارتین علوم و بهداشت ایران مراکز رسمی جهت آزمون و دریافت مدرک A2 اعلام خواهد شد و همچنین در جلسه مسائل مربوط به پذیرش دانشجویان از طرف دانشگاههای مورد تأیید روسیه و مشکلات و مسائل مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه مدیر عامل مؤسسه اندیشه یاران جوان آقای دکتر صادق الهی بصورت آنلاین و مجازی و نماینده مؤسسه دکتر احمدرضا الهی و سایر نمایندگان مؤسسات مجاز بصورت حضوری شرکت و پیشنهادات خود را جهت بهبود مسائل دانشگاهی و دانشجویی اعلام نمودند. در انتهای جلسه قرار شد که این جلسات با نمایندگان مؤسسات مجاز بصورت ماهیانه و مستمر در محل سفارت ایران در روسیه با نظارت و حمایت رایزنی علمی انجام شود

تحصیل در روسیه

اولین جلسه رایزنی علمی با نمایندگان مؤسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم در سال 1400

اولین جلسه رایزنی علمی با نمایندگان مؤسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم در سال ۱۴۰۰ روز دوشنبه ۲۳ فروردین برگزار شد. با توجه به نقش نظارتی رایزنی علمی بر فعالیت این مؤسسات ، مسائل پیش رو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و رایزنی آمادگی خود را برای ارتباط و برگزاری جلسات مستمر با نمایندگان مؤسسات مجاز را اعلام کرد

تحصیل در روسیه

لیست جدید دانشگاه های فدراسیون روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران ، جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

تحصیل در روسیه

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

رای صادره در دویست و چهل و نهمین جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش اموختگان خارج از کشور مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ در خصوص بازنگری در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

دانلود لیست

 

 

نخستین محموله واکسن کرونا از روسیه به ایران ارسال شد

با پیگیری های سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه اولین محموله واکسن اسپوتنیک V صبح امروز (پنجشنبه 16 بهمن 1399) به میزان 20 هزار دوز از مسکو به تهران ارسال گردید.

تحصیل در روسیه

 

دانستنی روز درباره تحصیل در روسیه

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه و زمان آن

همانطور که گفته شد، اقدام برای انجام پروسه تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه مستلزم داشتن یک زمان بندی مشخص می باشد و بخشی از این زمان بندی با سیستم زمان بندی دانشگاه ها مرتبط است به طوری که دانشجویان می توانند برای پذیرش ترم سپتامبر از اول ژانویه تا اول ماه جولای اقدام نمایند و در بعضی موارد می توانند برای ورود در ماه نوامبر تا اول شهریور ماه نیز متقاضی شوند. بنابراین نیاز است متقاضیان تمامی مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی خود را تا تاریخ های ذکر شده آماده سازند

 

تحصیل در روسیه

 آیا تحصیل رایگان در روسیه امکان پذیر است؟

دانشگاه های روسیه رایگان نیستند و دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه هستند. البته دانشجویان ممتاز می توانند از طریق بورسیه تحصیلی همه یا بخشی از هزینه ها را تامین کنند

 

تحصیل در روسیه

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه با توجه به دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوت است. مثلا برای دانشگاه های مهندسی سطح بالا در روسیه باید حداقل معدل 16 داشته باشید

تحصیل در روسیه