دانشگاه دولتی علوم پزشکی بلاروسBGM 

این دانشگاه در تاریخ سی اکتبر 1921 و برای نخستین بار دانشکده پزشکی دولتی بلاروس ایجاد شد. در سال 1950 شالوده دانشگاه علوم پزشکی بلاروس استوار گردید و به همین ترتیب در سال‌های 1960 دانشکده دندانپزشکی و 1964 دانشکده‌های پزشکی اطفال و بهداشت بنا شد.

نهایتاً در سال 1987 دانشکده پزشکی دانشجویان خارجی گشایش یافت و همچنین در سال 1995 دانشکده پزشکی نظامی به دانشگاه دولتی علوم پزشکی بلاروس به عنوان دانشگاهی پیشتاز در علوم پزشکی جمهوری بلاروس شناخته شده است.

هم اکنون در این دانشگاه بیش از 900 استاد مشغول به کار هستند که بیش از 60% آنها در سطح بالا (فوق تخصص، کاندیداهای احراز دکتری عالی) می‌باشد. در حال حاضر اعضا فعال دانشگاه در چهارده انستیتوی تحقیقاتی و پژوهشی، دو مرکز تجربی، چهار مؤسسه آموزش عالی و انستیتوی آموزش تکمیلی پزشکان تحت نظر وزارت بهداشت و درمان جمهوری بلاروس مشغول به فعالیت می‌باشند.

بیش از چهار هزار دانشجو در شش دانشکده این دانشگاه به تحصیل علوم پزشکی می‌پردازند. دوره‌های کارآموزی تحت نظر 600 پزشک از سراسر استان‌ها و مناطق بلاروس انجام می‌شود. دوره‌های تخصصی 38 دوره می‌باشد و حدود 82 دانشجوی دکتری به صورت تمام وقت یا نیمه وقت تحصیل می‌کنند و نیز 85 دانشجو برای دفاع از رساله‌های علمی خود جهت دریافت دکترای علمی آماده می‌شوند.

ظرفیت پذیرش این دانشگاه هر سال سی نفر دانشجوی بلاروسی و سی نفر دانشجوی خارجی می‌باشد. دانشگاه علوم پزشکی بلاروس به عنوان سازمان‌دهنده اصلی دو برنامه فنی و علمی در سطح ملی با عنوان ” دندانپزشکی و جراحی فک و صورت ” و نیز فنون تشخیص درمان بیماری‌ها می باشد.

در ساختار این دانشگاه برجسته‌ترین کلینیک‌های حرفه‌ای زیست شناسی و بیولوژیکی وجود دارد. لابراتوار مرکز تحقیقاتی با واحدهای مختلف انستیتوی علمی و پژوهشی وزارت بهداشت و درمان بلاروس همواره همکاری نزدیک و متقابل داشته است.

سازمان‌ها و مؤسسات بین‌المللی چون سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی محیط زیست، مجتمع بین المللی آموزش عالی پزشکی و دارو سازی مراکز پزشکی اروپا، اتحادیه بین المللی بهداشت آمریکا، دانشگاه غربی کانادا، جامعه پزشکی بلاروس از جمله سازمان‌هایی هستند که با این مرکز در تقابل و همکاری دائمی بوده‌اند. در حال حاضر ریاست این دانشگاه به عهده پروفسور پاول ایوانوویچ بسپالچوک است و در این دانشگاه بیش از پنج هزار دانشجوی داخلی و خارجی در رشته‌های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، پزشکی اطفال، بهداشت عمومی، پزشکی ارتش و کلیه تخصص‌های پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل می‌باشند که حدود دویست نفر از این دانشجویان ایرانی می‌باشند.از این دانشگاه تا به امروز حدود چهارصد دانشجوی ایرانی فارغ‌التحصیل شده‌اند که اکثر آنها در ایران و یا سایر نقاط جهان مشغول به کار پزشکی شده‌اند.

لازم بذکر است که 18 انستیتوی علمی تحقیقاتی علوم پزشکی این کشور زیر مجموعه دانشگاه پزشکی بلاروس هستند و دانشگاه در بیش از ده بیمارستان کلینیکی شهر دارای شعبه‌های علمی است. این دانشگاه همچنین دارای روابط وسیع بین‌المللی با دانشگاه‌های کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، یونان، ژاپن، استرالیا و ایران است و کادر علمی دانشگاه حدود 1700 استاد مشغول به کار هستند که 700 نفر آنها دارای مدرک دکترای علوم می‌باشند.مدت تحصیل در رشته پزشکی پس از اتمام دوره پیش دانشگاهی 6 سال و مدت تحصیل در رشته دندانپزشکی 5 سال است می‌باشد و طول دوره تخصص‌های پزشکی 3 تا 4 سال است. شهریه‌های دانشگاه بطور سالیانه: رشته پزشکی درحدود 2500-3000 دلار، رشته دندانپزشکی درحدود 3000-4000  دلار، تخصص های پزشکی و دندانپزشکی در حدود 3000-4000 دلارمی‌باشد.

 

 

دانشگاه فنی ملی دولتی بلاروسBNTU

این دانشگاه در سال 1920 تأسیس گردیده و اکنون یکی از بزرگترین مراکز علمی و پژوهشی و تربیت کادر فنی کشور بلاروس محسوب می شود. بیش از پنجاه هزار نفر دانشجوی داخلی و خارجی بصورت تمام وقت یا نیمه وقت و دوره‌های تکمیلی و تخصصی در هفتاد و دو رشته مشغول به کسب علم در این دانشگاه می‌باشند.

این دانشگاه دارای کادر علمی مجرب با دانش و متعهد و علاقه مند به آموزش می‌باشد که حدود 1800 نفر آنها دارای مدرک پروفسورا هستند. این دانشگاه با بیش از 64 موسسه علمی فنی و تحقیقاتی جهان قرارداد تبادل استاد و دانشجو دارد، از سال 1964 از کشورهای مختلف جهان دانشجو پذیرفته که هم اکنون بیش از 20000 فارغ التحصیلان این دانشگاه در یکصد کشور جهان در پست‌های دولتی و خصوصی مشغول بکار می‌باشند.

یکی از دانشجویان این دانشگاه به نام آقای “ژوزف آلفیورف” در سال 2000 موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک گردید. این دانشگاه دارای 15 دانشکده به شرح ذیل می‌باشد:

دانشکده ماشین آلات کشاورزی، دانشکده معماری، دانشکده مهندسی، دانشکده ساخت ماشین آلات صنعتی، دانشکده مکانیک و فن آوری، دانشکده صنعت، دانشکده راه و ساختمان، دانشکده تکنولوژی اطلاعات، دانشکده مدیریت، بازرگانی و بازاریابی، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دانشکده حمل و نقل، دانشکده تولید و ساخت انرژی، دانشکده انرژی. این دانشگاه 109 گروه درسی مختلف، 5 دفتر تخصصی تولیدی، واحد تحقیقات علمی شامل 46 لابراتوار تخصصی، یک انیستیتوی بین‌المللی آموزش مکاتبه‌ای، 3 انستیتوی عالی با 6 شعبه جهت تربیت متخصص در این دانشگاه مشغول فعالیت می‌باشند.

در حال حاضر، در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه 130 دانشجو بصورت تمام وقت و 40 دانشجو به صورت نیم وقت در حال آموزش دارد.قریب به 1600 نفر اساتید برجسته که بیش از 50% آنها دارای درجات عالی علمی می‌باشند در این دانشگاه مشغول به تدریس می‌باشند.

بیش از 50% متخصصین صنعتی کشور بلاروس در زمینه‌های ساخت ماشین آلات، حمل و نقل، متالوژی، راه و ساختمان و معماری در سطح بین‌المللی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. شهریه‌های دانشگاه: رشته‌های مهندسی سالیانه در حدود 3000 دلار، رشته آی‌تی سالیانه در حدود 3500 دلار، رشته معماری سالیانه در حدود 3500 دلار می‌باشد.

 

 

دانشگاه ملی دولتی بلاروس BGU

دانشگاه دولتی بلاروس (ب.گ.او) یک دانشگاه دولتی و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور بلاروس می‌باشد که در هشتم آبان ماه سال 1330 هجری شمسی (مطابق با 30 اکتبر 1921 میلادی) تأسیس شده است.

در حال حاضر این دانشگاه یکی از مجتمع‌های بزرگ علمی و آموزشی است که دارای 17 دانشکده و همچنین انستیتو و سازمان‌های تکنولوژی، انستیتوی مدیریت فن آوری، انستیتوی الهیات و کالج‌های حقوقی می‌باشد.بعلاوه، در ساختار این دانشگاه سه انستیتوی تحقیقات علمی، 5 مرکز تحقیقاتی ملی، 14 مؤسسه علمی - صنعتی قرارگرفته اند.در این دانشگاه، بیش از 8500 نفر مشغول به فعالیت می‌باشند که در میان آنها 3000 استاد، 4 دانشمند، 12 نفر عضو آکادمی علوم بلاروس، تقریباً 400 دکتر، 1600 دانشیار قرار دارند. بیش از 24000 دانشجو در 57 رشته مختلف و بیش از 200 متخصص مشغول به تحصیل می‌باشند.

متخصصین و محققین عالی رتبه این دانشگاه همواره در حال تحقیق و بررسی روش‌های جدید و امروزی آموزشی می‌باشند. روند تحصیل در دانشگاه (ب.گ.او) بر اساس فعالیت‌های علمی - تحقیقی استوار است.

به همین دلیل، فارغ‌التحصیلان این دانشگاه با موفقیت در کشور بلاروس مشغول به کار می‌شوند و آمادگی علمی و حرفه‌ای خود را در رشته تحصیلی‌شان به همگان ثابت می‌نمایند. این دانشگاه دارای توافقنامه همکاری با بیش از 90 دانشگاه معتبر از 31 کشور جهان است و در چهارچوب این توافق نامه‌های همکاری، انجام تحقیقات مشترک علمی، انجام پروژه‌های فرهنگی و تبادل دانشجو و محقق جای گرفته است.

دانشکده‌های ب.گ. او عبارتند از: دانشکده فیزیک، دانشکده رادیو فیزیک و الکترونیک، دانشکده علوم انفورماتیک و ریاضیات کاربردی، دانشکده علوم مکانیکی، دانشکده شیمی، دانشکده بیولوژی، دانشکده علوم جغرافیایی، دانشکده خبرنگاری، دانشکده زبان شناسی، دانشکده فلسفه و علوم اجتماعی، دانشکده اقتصاد، دانشکده حقوق، دانشکده روابط بین الملل، دانشکده علوم پیش دانشگاهی برای دانشجویان خارجی، دانشکده علوم انسانی، دانشکده نظامی. شهریه دانشگاه بسته به رشته متغیر و از 3000 تا 4000 دلار متفاوت است.

 

 

دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس BGEU 

دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس (نارخوز) در سال 1312 خورشیدی و 1933 میلادی تأسیس شده است. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های بزرگ بلاروس است که در زمینه اقتصاد، مدیریت و حقوق به تربیت متخصص می‌پردازد.

فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در تمامی بخش‌های اقتصادی این کشور و خارج از کشور به کار مشغول هستند. در سال 2005 دستاوردهای علمی تحقیقی این دانشگاه در نمایشگاه‌های مختلف در هانوور، سئول، بیروت، یوهانسبورگ، آنکارا، ورشو و نیز در برخی از شهرهای روسیه به معرض بازدید عموم گزارده شد.

در نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شده در کشورهایی مانند روسیه، لیتوانی، لهستان، این دانشگاه موفق به کسب 21 مدال و 11 دیپلم افتخار و تقدیر‌نامه جهت تولید و معرفی دستاوردهای علمی - صنعتی عالی شده است. این دانشگاه دارای توافقنامه همکاری با بیش از 90 دانشگاه معتبر دارد. دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس شامل دانشکده‌های ذیل می‌باشد:

دانشکده مدیریت، دانشکده حسابداری و اقتصاد، دانشکده امور بانکی، دانشکده روابط اقتصاد بین‌الملل، دانشکده اقتصاد بازرگانی و مدیریت، دانشکده بازاریابی، دانشکده حقوق، دانشکده زبان‌های خارجی.

بعلاوه، دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس دارای مرکز آموزشی “توریسم” و مرکز آموزشی “مدیریت و بازرگانی”، مرکز ویژه “مشاوره بازرگانی” و مرکز آموزشی “علوم پیش دانشگاهی” و مرکز تخصصی “علوم روانشناسی و آموزش ” می‌باشد.دانشگاه مذکور همچنین از یک مرکز تحقیقاتی، و مرکز چاپ و ارتباطات بهره‌مند است. کتابخانه این دانشگاه یکی از بهترین و مجهز‌ترین کتابخانه‌های این کشور می‌باشد. دانشگاه علوم اقتصادی بلاروس دارای دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد.

فارغ‌التحصیلان می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقطع "پیش دکترا" (آسپیرانت) بصورت تمام وقت یا نیمه وقت و سپس در مقطع "دکترای تخصصی" شرکت نمایند. بیش از 25000 دانشجو به همراه 1200 عضو کادر آموزشی که 47% آنها دارای درجات عالی علمی می‌باشند، مشغول به تحصیل هستند. شهریه این دانشگاه از 2500 تا 3500 دلار است.

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروساین دانشگاه در سال 1964 تأسیس شد و اکنون با کادر علمی مجرب در سطح جهانی و مجهز به ابزارهای تکنولوژی روز در 28 رشته و 44 تخصص تا به امروز بیش از 45000 مهندس و 745 نفر پروفسور و 70 دکترای علوم تحویل بخش صنعت داده است. از سال 1968 بیش از 70000 از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در بخش‌های دولتی و خصوصی کشورهای اروپائی و آمریکا مشغول بکار شده‌اند و همچنین با اکثر دانشگاه‌های مطرح جهان رابطه علمی و تبادل استاد و دانشجو دارد. شهریه دانشگاه از 3000 تا 4000 دلار متغیر می‌باشد.

 

 

دانشگاه دولتی فنی مهندسی کشاورزی بلاروس BGAU 

دانشگاه دولتی فنی مهندسی کشاورزی بلاروس از دانشگاه‌های پر اهمیت و مطرح در بلاروس می‌باشد که پس از گذشت 50 سال در حال حاضر به آموزش و تربیت 30000 نفر متخصص با کیفیت و سطح علمی بالا پرداخته است. این دانشگاه از هفت دانشکده تشکیل شده و دارای 37 کرسی علمی است.

دانشکده‌ها عبارتند از: دانشکده مکانیک کشاورزی، دانشکده خدمات و فنون سرویس دهی، دانشکده انرژی- کشاورزی، دانشکده مدیریت و سازمان‌دهی، دانشکده علوم اجتماعی، دانشکده پیش دانشگاهی (ورودی) برای فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌ها. در این دانشگاه تربیت متخصص در 8 رشته و 12 تخصص به شرح زیر انجام می گیرد:

تأمین پروسه فنی ماشین‌آلات، پروژه‌های فنی ماشین‌آلات کشاورزی (ابزار‌آلات کشاورزی جهت پرورش نباتات)، فنون عملیات کاشت و برداشت محصولات کشاورزی، تعمیر و نگهداری ماشین آلات و ابزار کشاورزی، سازماندهی و فناوری سرویس دهی منابع و تامین انرژی ماشین آلات کشاورزی (برقی کردن ماشین آلات، خودکاری سازی و پروسه‌های فنی نصب ماشین‌آلات و ابزار کشاورزی، مدیریت و امنیت انرژی در کشاورزی، تأمین انرژی الکتریکی، حرارتی)، فناوری مواد، اقتصاد و مدیریت بنگاه‌های اقتصادی، مدیریت، اطلاعات.

از این دانشگاه 516 استاد که 489 نفر آنها عضو دائمی دانشگاه می‌باشند مشغول به کار هستند. در این دانشگاه 43 نفر دکترای علمی، 198 نفر کاندیدای دکترا، 2 نفر آکادمیسین، 34 نفر پروفسور و 156 نفر دانشیار وجود دارد. اساتید دانشگاه بطور مدام در حال پژوهش و دانش‌افزایی بوده که مسلماً موجب پیشرفت کیفیت سطح علمی و تدریس در این دانشگاه می‌باشد.

کتابخانه دانشگاه فنی مهندسی کشاورزی نقش مهمی را در تأمین اطلاعات و نیاز دانشجویان دارد. هم اکنون 5 سالن مطالعه با ظرفیت 360 نفر در این دانشگاه وجود دارد که به لحاظ اطلاع رسانی، این دانشگاه دارای یک شبکه محلی اینترنت فعال با سرعتی بالا است. همچنین دارای 14 اتاق کامپیوتر است.

در مجموع دانشگاه دارای 8 خوابگاه با ظرفیت 3170 تخت می‌باشد. در سراسر سال‌های 2001 تا 2005 میلادی بیش از چهل طرح علمی تحقیقی این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و موفق به دریافت دیپلم افتخار شده‌اند. در نمایشگاه بین‌المللی ” بلاگرو ” که در سال‌ها 2000 الی 2004 دیپلم‌های افتخار به دانشگاه اعطا شد بعلاوه به 6 طرح ابتکاری دانشگاه دیپلم درجه یک اهدا گردیده است.

 

 

دانشگاه دولتی ورزش و توریسم بلاروس

این دانشگاه زیر نظر وزارت تربیت بدنی و توریسم کشور بلاروس اداره می‌شود. اساتید و مربیان این دانشگاه علاوه بر دارا بودن مدارج علمی بالا، اکثراً قهرمان سال‌های قبل اروپا و جهان و المپیاد بوده‌اند که در تربیت نخبگان ورزش و مربیان شهرت جهانی دارند.

من جمله فارغ‌التحصیلان و استادان این دانشگاه، قهرمان جهان آقای الکساندر مدوید” می‌باشند که بیش از 10 بار قهرمان جهان و المپیک در رشته کشتی آزاد گردیده و رقیب جهان پهلوان تختی نیز بوده است. اکنون دو هزار دانشجو با بهره‌گیری از مدرن‌ترین متدهای روز جهان در رشته‌های مختلف ورزش‌های جمعی و انفرادی و طب ورزشی مشغول تحصیل هستند که 270 نفر آنها قهرمانان اروپا، جهان و المپیک در رشته‌های مختلف می‌باشند. سیستم آموزش این دانشگاه، تحت نظر اساتید مجرب در سالن‌های ورزش و استادیوم‌های مجهز به پیشرفته‌ترین وسائل تکنیکی و با نظارت مراکز طب ورزشی اداره می‌شود.

 

 

دانشگاه دولتی مهندسی شیمی و مواد BSU

این دانشگاه با قدمت بیش از 75 سال دارای 10950 دانشجو مشغول است و 650 استاد برجسته و40 آکادمیک و 70 پروفسور مشغول تدریس در این دانشگاه می‌باشند. این دانشگاه شامل دانشکده‌های زیر می‌باشد:

دانشکده چوب، جنگل و امورات جنگلی، دانشکده ماشین‌ها و تجهیزات چوب و جنگل و تولید این لوازم، دانشکده تکنولوژی و تولید مواد شیمیایی آلی (رنگ‌ها، لاک‌ها، پلاستیک) و پترو شیمی و نفت وگاز، دانشکده تولید ماشین‌ها مواد معدنی، دانشکده تکنولوژی شیمیایی مواد معدنی، دانشکده تکنولوژی چاپ و دستگاه‌های چاپی. 

 

 

دانشگاه دولتی زبان‌شناسی مینسک

این دانشگاه تخصصی‌ترین دانشگاه زبان‌شناسی کشور بلاروس می‌باشد. در این دانشگاه اکثر اساتید دارای مدرک پروفسوری و دانشیاری می‌باشند. از جمله زبان‌های رایجی که در این دانشگاه تدریس می‌شود می‌توان به زبان‌های روسی، انگلیسی، عربی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، بلاروسی و ... اشاره کرد.در این دانشگاه مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز برای دانشجویان خارجی و بلاروسی در نظر گرفته شده است. از جمله گرایش‌های دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری می‌توان به زبانشناسی تطبیقی، زبان‌های اسلاو، ادبیات، انفورماتیک واشاره کرد.