قطعاً می‌دانید که روسیه از نظر علمی دارای جایگاه والایی در جهان بوده و از پیشرفته‌ترین کشورها در رشته‌های علوم پایه، هوافضا، فنی و مهندسی، نانو تکنولوژی، هنر و موسیقی و ... می‌باشد.
نزدیک بودن فاصله تهران به مسکو (حدود 3:30 ساعت)، روابط بسیار خوب مابین دو کشور ایران و روسیه، مهمان‌نوازی مردم روس، تغذیه شبیه به ایرانیان ، معماری بسیار زیبای مسکو و ... دانشجویان فراوانی را سالیانه مشتاق به ادامه تحصیلات در مسکو می‌نماید.
پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی (جدا نمودن 11 کشور از روسیه) رشد و تعالی روسیه سرعت فزاینده‌ای یافت و از نظر علمی، اجتماعی وفرهنگی نیز از اکثر کشورهای اروپایی و حتی در برخی زمینه‌ها از آمریکا پیشی گرفت.
وجود دانشمندانی چون پاولوف، مندلیوف، لومونوسف وساخاروف و ... و شاعران و نویسندگانی مانند پوشکین، تولستوی، چخوف و داستایفسکی و ....و موسیقیدانانی مانند چایکوفسکی و ... و مشاهیری مانند یوری گاگارین، اولین فضانورد جهان و کالاشنیکوف، سازنده مسلسل کالاشنیکوف، روسیه را از بعد علمی و فرهنگی از سایر کشورهای جهان متمایز ساخته است.
یکی از دغدغه‌های جوانان ایران در سال‌های اخیر برخوردار بودن از تحصیلات دانشگاهی است که در پشت این دغدغه‌ها دلایل و اهداف مختلفی پنهان است. می‌توان به جرأت اظهار کرد نرم‌تر می‌توان گفت که در برخی موارد، به نوعی پیروی از مد یا هر چیز مشابه آن شده است. چرا که نداشتن حداقل مدرک لیسانس منجر به سرخوردگی و خودکم بینی شخص در میان هم سن و سالان خود و در محیط جامعه می‌شود. بسیاری از افرادی که به سختی تلاش می‌کنند تا از درهای آهنین دانشگاه عبور کنند، تنها هدفشان عبور از این درها و نهایتا در دست گرفتن مدرک برای یافتن هویت است. به عبارتی، مدرک‌گرایی امری رایج‌تر از علم‌گرایی شده است. این مساله نه تنها در ایران که در بسیاری از کشورهای دیگر نیز قابل مشاهده است. بر همگان واضح است که اتحاد جماهیر شوروی در سال‌های حکومت نه چندان بلند مدت خود دانشمندان بزرگی را به جهان معرفی کرد. البته از نظر نیز دور نیست که پس از اصلاحات پطر کبیر و باز شدن پنجره روسیه به اروپا، این کشور گام‌های بزرگی در  پیشرفت و توسعه برداشت.
توجه تزار روسیه به علم و دانش کشورهای اروپایی تا حدی بود که اشراف زادگان را وادار به آموزش علم و دانش می‌کرد. سیاست‌گذاری‌های درست تزار پایه‌های محکمی را در زمینه علم و دانش و هنر در روسیه بنا نهاد، به طوری که امروز شاهد دانشمندان و اندیشمندان بزرگ روس در بسیاری از رشته‌های علمی و هنری جهان هستیم. در دوران اتحاد جماهیر شوری به خاطر بسته بودن درهای این کشور، ارتباطات جهانیان و حتی کشورهای همسایه از قبیل ایران با این کشور بسیار محدود بود. اما پس از باز شدن درها، افراد بسیاری با دلایل مختلف راهی این کشور شدند. با گسترش روابط سیاسی و فرهنگی روسیه و ایران، کم کم بر تعداد کسانی که به دنبال کسب علم راهی این سرزمین شدند، افزوده شد. حکومت شوروی دانشمندانی را تربیت کرد که تا امروز در تمام دنیا می‌درخشند. مکاتب مختلفی که در دوره‌های گوناگون در این سرزمین شکل گرفته و بعدها به صورت یک خط مشی در علوم مختلف درآمده، حاصل زحمات بی‌وقفه اندیشمندان این کشور است. دانشمندانی همچون لامانوسف، لئونتف، سالاویوف، شربا، بلینسکی، ادیبانی چون داستایوسکی، پوشکین، گوگول و ... سهم ارزنده‌ای در رشته‌های مختلف علمی و انسانی داشته‌اند که هیچ گاه از اذهان زدوده نخواهند شد.
روسیه امروز با تمام تلاشی که در اتخاذ سیاست‌های فرهنگی و حمایت‌های کلامی و غیر کلامی خود می‌کند، انگشت شمار توانسته امثال افراد بازگفته را تربیت کند. اینجا هم هستند کسانی که با داشتن تخصص در یک رشته، به دنبال کار در رشته و زمینه دیگر می‌گردند. اما هر چه هست، این مشکل بسیار کم تر از ایران در اینجا نمود می‌کند. دلیل عمده آن به این صورت تبیین می‌شود که در کشوری همچون ایران با وجود برنامه‌ریزی‌های بیشمار برای نسل جوان و تحصیلات آنها، سد بزرگ کنکور مانع از آن می‌شود که جوان صد در صد با میل و رضایت خود در رشته‌ای به تحصیل بپردازد، زیرا همیشه دو مساله توجه را به خود جلب می‌کند:
در کشور ما رشته‌ها در میان مردم جامعه رتبه‌بندی شده هستند، به طور مثال در میان رشته‌های علوم پزشکی، رشته پزشکی و داروسازی و دندان پزشکی از پرستیژ بالاتری برخوردار هستند تا سایرین، یا در رشته علوم انسانی، حقوق از مرتبه و جایگاه دیگری برخوردار است. بنابراین بسیار مشاهده می‌شود که شخص به خاطر داشتن رتبه قابل توجه و حق انتخاب بهتر، اقدام به انتخاب رشته‌ای می‌کند که علاقه چندانی به آن ندارد و حق از کسی سلب می‌شود که به آن رشته علاقه داشته، اما رتبه پایین‌تری آورده است.
در روسیه تحصیل به شکل دیگری صورت می‌گیرد. شخص بر حسب علاقه‌مندی خود برای ورود به یک دانشگاه اعلام آمادگی می‌کند، چنانچه مایل به استفاده از حمایت دولتی و تحصیل رایگان باشد، در امتحان ورودی دانشگاه مذکور برای رشته مورد علاقه با سایرین به رقابت می‌پردازد، با کسب نمره قبولی، به صورت رایگان تحصیلات خود را آغاز کرده و ماهانه مبلغ ۱۰۰۰ روبل معادل ۳۰ هزار تومان برای لیسانس و فوق لیسانس و ۱۵۰۰ روبل معادل ۴۵۰۰۰ تومان برای دوره دکتری از دولت دریافت می‌کند. چنانچه دانشجو نمره قبولی نیاورد، با هزینه شخصی می‌تواند به تحصیل بپردازد که متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل متفاوت است.
آنچه که در اینجا مهم است، تناسب علاقه با رشته تحصیلی است که منجر به رضایت خاطر و موفقیت بیشتر در زمان فارغ التحصیلی می‌شود. مساله مهم دیگر در روسیه این است که تمام رشته‌ها از ارزش و اهمیت برخوردارند، کسی به صرف تحصیل در رشته پزشکی یا امثال‌هم به دانشجوی رشته زبان و ادبیات و یا تاریخ احساس برتری خاص نمی‌کند. به عبارتی میزان دانش شخص است که به وی ارزش و اعتبار می‌دهد و نه عنوانِ تنها. سال گذشته روزنامه «گازی‌یِتا‌رو» اقدام به انتشار مطلبی در خصوص جایگاه دانشگاه‌های روسیه در میان سایر دانشگاه‌های جهان کرد. بر اساس گزارش اعلام شده در این روزنامه، یک سایت بریتانیایی رتبه تمام دانشگاه‌های دنیا را بر اساس معیارهایی از قبیل تعداد فارغ التحصیلان، تعداد اساتید، کیفیت آموزشی و تعداد رشته‌های آموزشی مشخص کرده بود. دانشگاه‌های روسیه که صدرنشین آن دانشگاه دولتی مسکو (لامانوسوف) می‌باشد، جایگاه پنجاهم را به خود اختصاص داده بودند. این رتبه اگر چه چندان مورد رضایت روس‌ها نبود، اما قابل ملاحظه است.
روسیه به عنوان کشوری که اولین فضانورد را به فضا فرستاد و به عنوان کشوری که مندلیف و هزاران دانشمند برجسته دنیا را تربیت کرده است، در بسیاری از زمینه‌های علمی و حتی غیر علمی حرفی برای گفتن دارد. با نگاهی گذرا به تکنولوژی امروز روسیه که در نمایشگاه‌های بین‌المللی و یا به شیوه‌های دیگر در دنیا به معرض نمایش گذاشته می‌شود، به خوبی می‌توان دریافت که این مردم با در اختیار داشتن شاید سرمایه‌ای در حد نصف سرمایه اروپا و یا امریکا در زمینه‌های تحقیقاتی، به نتایج بسیار بزرگی دست یافته اند.
یولیا والرونا، رییس بخش کاردیولوژی جراحی متخصص قلب و عضو هیأت علمی علوم پزشکی در بخش نارسایی‌های قلبی با وجود جوان بودن از متخصصین برجسته روسیه می‌باشد. وی در مصاحبه خود به این مساله اشاره کرد که دانشجویان روس و غیرروس (که در میان آنها به گفته وی دانشجوی خانم ایرانی هم وجود دارد) در کنار هم و پس از اتمام دوره ۵-۶ ساله مورد آموزش قرار می‌گیرند. این مرکز یکی از مراکز نادری است که به آسیب شناسی جراحی در بخش‌های مختلف می پردازد.
نیکلای خریستویچ، پروفسور ریاضی و استاد دانشگاه دولتی مسکو، شاگرد مستقیم پانتراگین که کمتر کسی در علم ریاضی به خود جرات می دهد بگوید او را نمی‌شناسد.
همچنین، کارگاهی بسیار کوچک در زیرزمین یکی از دانشکده‌های مندلیف که پس از عبور از چند راهرو و دالان می‌توانی آن را پیدا کنی. در این کارگاه کوچک و تاریک، دانشمندان بزرگی مشغول به کار هستند که ایران نیز با آنان دورادور و شاید اکنون دیگر از نزدیک آشناست، زیرا طبق گفته‌های مدیر این مرکز، قرار به انجام پروژه‌هایی با ایران در زمینه تصفیه نفت داشتند. در این زیرزمین نمور فیلترهایی تولید می‌شد که از ساده‌ترین فیلترها برای تصفیه آب به اشکال مختلف، از لیوان توریستی گرفته تا سطل بزرگتر و یا کلمن سفری و تانکرهای بسیار حجیم برای تصفیه آب و آلایش آن از هر گونه بیماری و هر گونه میکروب در آنجا طراحی می‌شد. فعالیت بزرگتر آنان در تولید تصفیه کننده‌های نفت بود که از این نظر مورد توجه ایران نیز قرار گرفته بودند. این مرکز دو نشان برتر را در نمایشگاههای بین المللی از آن خود ساخته بود. بسیارند نمونه‌هایی که می‌توان از تکنولوژی و فن آوری روسیه به میان آورد. اما در اینجا به همین چند نمونه بسنده می‌کنیم.
(اعزام دانشجو به روسیه و بلاروس، تحصیل در روسیه، مهاجرت به روسیه ، تحصیل پزشکی در روسیه،تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در خارج از کشور، تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه)
امروز مفتخریم به عنوان برترین مشاوره دهنده و خوش نام‌ترین مؤسسه در امر اعزام دانشجو توسط متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور انتخاب شده‌ایم و همچنین تحصیل در روسیه و بلاروس را گزینه‌ای مطمئن و معتبر از لحاظ استانداردهای جهانی به متقاضیان تحصیل در رشته‌های گروه علوم پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، غیر پزشکی و مهندسی و ... معرفی کنیم.
روسیه با توجه به پیشرفت‌های علمی و دانشگاهی و به دلیل ارائه امکانات فوق العاده می‌توان گفت به یک اریکه بزرگ علمی مبدل گشته است زیرا اکنون با وجود دانشگاه‌های معتبر در روسیه که حتی تعداد زیادی از آنها مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران هم هستند، تحصیل در رشته‌های پزشکی و مهندسی و ... دیگر یک دغدغه بزرگ برای متقاضیان ویزای تحصیلی نخواهد بود. اگر شما اقدام به تحصیل در روسیه نمایید، ابتدا تا انتهای فرایند اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی روسیه فقط کمتر از 2 ماه طول خواهد کشید، ولی چون متقاضی برای ادامه تحصیل به روسیه زیاد می‌باشد شما حداقل باید یک سال قبل اقدام نمایید تا شما را در لیست رزرو متقاضیان قرار دهیم.
در مقایسه با فرایندهای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ویزای تحصیلی امریکا، ویزای تحصیلی استرالیا، و یا کشورهایی از این قبیل فرایند اعزام دانشجو به روسیه بسیار سریعتر اتفاق می‌افتد. امروزه با گسترش علم و دانش و فناوری دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا بر این اندیشه‌اند که ویزای تحصیلی خود را در یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا ادامه دهند، اما انتخاب دانشگاه و کشوری که با شرایط آنها همخوانی داشته باشد و بتوانند در آن دانشگاه، بی‌دغدغه تحصیل کنند امر بسیار مهمی است. از این رو به شما توصیه می‌کنیم برای انتخاب بهترین دانشگاه و رشته تحصیلی با مؤسسه اندیشه یاران جوان مشاوره تا یک تصمیم درست اتخاذ نمایید. مؤسسه اندیشه یاران جوان با بیش از 22 سال تجربه ارزنده و درخشان در امور اعزام دانشجو به روسیه و بلاروس آماده ارائه مشاوره تلفنی و حضوری رایگان  به شما عزیزان می‌باشد.
هزینه‌های زندگی و دریافت ویزای کشور روسیه
روسیه بزرگترین کشور جهان است و یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان می‌باشد. این کشور در شرق اروپا و شمال آسیا واقع شده است.
امروزه افراد بسیار زیادی وجود دارند که قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند. اما توصیه مؤسسه اندیشه یاران جوان این است که با کسب اطلاعات دقیق در رابطه با آن کشور راه مناسب را انتخاب نمایند.
مسکو پایتخت روسیه بعد از نیویورک و لندن سومین شهر میلیارد‌نشین جهان است و بسیاری از میلیاردرهای کشور روسیه افراد سرشناسی در جهان هستند.
روسیه هم مرز با چندین کشور جهان است. در جنوب شرق با کره شمالی، در جنوب با چین، مغولستان، قزاقستان، آذربایجان و گرجستان، در جنوب غرب با اوکراین، در غرب با بلاروس، لتونی، استونی، فلاند و نروژ. این کشور در عرض‌های بالای جغرافیایی واقع شده است و بیشتر مناطق کشورسردسیر است. به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور به ویژه سرزمین بزرگ سیبری خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست. بیشتر جمعیت این کشور در غرب این کشور ودر بخش اروپایی زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم این کشور روسی می‌باشد.
این کشور دارای منابع طبیعی معدنی بسیار زیادی است که قابل مقایسه با هیچ کشوری نیست. جمعیت روسیه تقریبا 140 میلیون نفر می‌باشد که از ترکیب بیش از یکصد قوم و نژاد تشکیل شده است. واحد پول کشور روسیه روبل است. اقتصاد روسیه صنعتی و نیز وابسته به منابع بزرگ انرژی این کشور به ویژه گاز می‌باشد و نیمی از گاز مصرفی اروپا را روسیه تأمین می‌کند. این کشور همچنین یکی از مهمترین تولید کنندگان نفت جهان است.
کشور روسیه در طی چند قرن اخیر از کشورهای ثروتمند و قدرتمند جهان بوده است. بنابراین بناهای با شکوه در روسیه ساخته شده است، همچنین آثار هنری  زیادی در آن خلق و آثار بسیاری از گوشه گوشه جهان به این کشور منتقل شده است. به طوری که موزه‌ها وکتابخانه‌ها وگالری‌های این کشور از غنی‌ترین در نوع خود است. از جمله میتوان از موزه آرمیتاژ در شهر سن پترزبورگ نام برد.
روسیه فرهنگ بسیار غنی همراه با دانشمندان برجسته و نویسندگانی بسیار معروف و مطرحی دارد مانند تولستوی، داستایوفسکی و چایکوفسکی و
جالب است بدانید ولادیمیر پوتین رئیس جمهور کشور روسیه در فهرست مجله فوربز مقام اول را در ده فرد قدرتمند جهان دارد که آنگلا مرکل و باراک اوباما ودر مقام های بعدی هستند.
نظام سیاسی روسیه دموکراسی است اما عمیقاً از نظر اعتبار وابسته به رئیس جمهور خود ولادیمیر پوتین است و در واقع نظام پوتینی حاکم بر جامعه است. ولادیمیر پوتین از سال 2000 تا 2008 به مدت دو دوره رئیس جمهوری روسیه بوده و بعد 6 سال سمت نخست وزیری را داشت و دوباره با انتخاب مردم برای ریاست جمهوری انتخاب شد. لازم به ذکر است دوران ریاست جمهوری 6 ساله پوتین در سال 2018 خاتمه می‌یابد. علاقه به ادامه کار پوتین که یکی از بهترین و قدرتمندترین رهبران در ثبات بخشی به کشور روسیه به شمار می‌رود در اقشار مختلف جامعه روسیه به چشم می‌خورد.
به طور کل هزینه های زندگی در کشور روسیه معقول و مردم دارای سطح زندگی مناسبی هستند. تابعیت در روسیه بر مبنای خون است. به عبارت دیگر هر کسی که پدر و مادرش اهل روسیه باشند تابعیت روسیه را دارا می‌باشد.
اگر یک زوج خارجی مقیم روسیه باشند و در روسیه فرزندی به دنیا بیاورند، فرزند تابعیت روسیه را نمی‌گیرد. اما اگر یکی از والدین روس باشد فرزند می‌تواند در صورت درخواست والدین یا خودش تابعیت روسیه را بگیرد.
روسیه نسبت به جمعیتش دارای بیشترین مراکز آموزش عالی در جهان است. روسیه بیشترین درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی را در میان کشورهای اروپایی دارد. این کشور در شاخه‌های علمی مانند پزشکی، تکنولوژی، شیمی، ریاضیات و هوافضا دارای دستاوردهای بسیار ارزنده‌ای است و یکی از قوی‌ترین قطب‌های جهان محسوب می‌شود.
روسیه کشوری زیبا و پهناور و پیشرفتهو قدرتمند در همۀ زمینه‌ها مخصوصاً در زمینه‌های علمی می‌باشد که بخاطر این توانمندی‌ها در لیست انگشت شمار ابرقدرت‌های جهان قرار گرفته، شاید تاکنون به فکر شما نرسیده باشد که شاید روسیه هم برای تحصیل و زندگی مناسب باشد، زیرا متأسفانه اطلاعاتی در این زمینه نداشته‌اید و یا اطلاعاتتان ناقص و اشتباه بوده و بدین ترتیب نمی‌توانستید در مورد این کشور تصمیم درستی بگیرید و وجود موقعیت‌ها و گزینه‌های خوب را در این کشور نادیده گرفته‌اید.
کشور روسیه بالغ بر ۱۶۰ دانشگاه و مراکز آموزش عالی دارد که سالانه پذیرای هزاران دانشجو از سراسر دنیا هستند و بخاطر اعتبار بالا در سطح جهانی می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی از این دانشگاه‌ها وارد بازار کار گسترده جهانی شوند. بدین ترتیب می‌توانید در روسیه با صرف هزینه کمتر از دانشگاه‌های هم‌رده در کشورهای دیگر به نتیجه دلخواه خود برسید.
اطلاعاتی درباره تحصیل و زندگی دانشجویی در مسکو
دانشجویان پس از ورود به مسکو به مدت یکسال در دوره مقدماتی زبان روسی (پادفکت) مشغول به تحصیل می شوند.
دانشجویان می بایست به محض ورود به مسکو گذرنامه خود راتحویل دانشگاه داده تا اقامتشان ثبت گردد. (در غیر اینصورت شامل جریمه می‌گردند) و نیز می بایست گذرنامه و مدارک اقامت را همیشه به همراه داشته باشند.
دانشجویان باید ا ماه قبل از اینکه اقامتشان پایان یابد گذرنامه خود را برای تمدید اقامت به دانشگاه تحویل دهند، در غیر اینصورت شامل جریمه یا دیپورت خواهند گردید.
دانشجویان می بایست از اموال خود (پول و گذرنامه) به دقت نگهداری نمایند. درب خوابگاه‌های دانشجویی در ساعات 24 الی 5 صبح بسته می‌باشد. دانشجویان می‌بایست در ساعات دیروقت شب از حضور و تردد در مکان‌های خلوت جداً بپرهیزند.
در خوابگاه دانشجویان می‌بایست طبق مقررات دانشگاه و خوابگاه رفتار نموده و توجه کنند تکرار بی‌نظمی موجبات اخراج از خوابگاه و دانشگاه را برایشان فراهم می‌آورد.
در ابتدای ورود دانشجویان به شهر مسکو، در مسیر فرودگاه تا دانشگاه نماینده مؤسسه کلیه اطلاعات لازم را به دانشجویان ارائه نموده و دانشجو لازم است به گوشزدهای نماینده باتجربه مؤسسه با کمال دقت گوش فرا دهد و به آنها عمل نمایند.
هزینه دانشگاه‌های روسیه با خوابگاه حدوداً بین 3000 تا 8000 دلار می‌باشد. لازم بذکر است هزینه تحصیل در رشته‌های هنری (موسیقی، کارگردانی، نقاشی) و دانشگاه دولتی مسکو آرشییتکت مارخی بیشتر می‌باشد.
هزینه زندگی دانشجویی در مسکو ماهیانه بین 300 تا 500 دلار می باشد.
روسیه از نظر امنیتی:
بسیار مراقب اتباع خارجی خود است و مخصوصاً مسکو شهر بسیار آرام و امنی برای تحصیل به حساب می‌آید. برخلاف آنچه رسانه‌های اروپایی به دلیل رقابت با روسیه سعی می‌کنند این کشور را کشوری ناامن جلوه دهند و همیشه بیم از آن دارند که کشور روسیه روزی از نظر علمی و صنعتی از کشورهای اروپایی و امریکایی بسیار پیشی گیرد ولی واقعیت امر این است که روسیه امروزی کشوری بسیار پیشرفته، مدرن، قانونمند و زیبا است. بسیاری از دانشجویان از یادگیری زبان روسی هراس دارند و می‌گویند که زبان روسی زبان سختی است ولی اگر دانشجو در مدت یک سال به طور جدی به آموزش زبان روسی بپردازد نه تنها زبان روسی برای او سخت نیست بلکه زبانی شیرین برای دانشجو به نظر می‌رسد و پس از یک سال دانشجو می‌تواند به راحتی به زبان روسی صحبت کند هر چند ممکن است از لحاظ دستور زبان اشتباهاتی داشته باشد که اساتید دانشگاه در این موارد خیلی به دانشجو سخت نمی‌گیرند و به مرور زمان نیز این اشتباهات کم می‌شود. البته بهتر است دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند از ایران شروع به آموختن زبان روسی کنند که در هنگام ورود به روسیه بتوانند امورات زندگی خود را بگذرانند. به دانشجویان توصیه می‌شود که مقطع کارشناسی را در یکی از دانشگاه‌های داخل ایران طی کنند و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکترا) به روسیه اعزام شوند.
آدرس های مفید:
1- سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو
آدرس : 101000، مسکو، بلوار پاکروفسکی، شماره 7
تلفن های تماس در مسکو : 9178655 ، 9179679 ، 9175219 ، 9177282 ، 9170039
آدرس سایت:  http://www.iranembassy.ru
2- رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در روسیه، روسیه سفید و آسیای میانه
آدرس : مسکو، بلوار پاکروفسکی، شماره 7
تلفن تماس در مسکو : 9179204
آدرس سایت : http://www.srir.ru
3- هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ( ایران ایر ) در مسکو
تلفن تماس در مسکو : 2302609 (8499) 
آدرس سایت : http://www.iranair.ru
4-  رایزنی همکاری های فن آوری سفارت جمهوری اسلامی ایران - مسکو
آدرس سایت : http://www.iransis.ru
5- سفارت و کنسولگری روسیه در تهران
آدرس : تهران ، خیابان نوفل لوشاتو ، شماره ۳۲ 
تلفن تماس در تهران : 66728873 ، 66728874
آدرس سایت : http://www.iran.mid.ru
6- بانک ملی ایران در مسکو
آدرس : مسکو، خیابان ماشکوا
تلفن تماس در مسکو : 6071654، 6071459 
7- مدرسه پیام امام در مسکو
آدرس : مسکو ، خیابان نواترف
تلفن تماس درمسکو : 9362367
8- رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو
آدرس : مسکو، خیابان کاروی وال ، شماره 7 ، ساختمان 1
تلفن تماس در مسکو : 2370010
آدرس سایت : http://www.moscow.icro.ir
9- خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران - ایرنا در مسکو
آدرس سایت : http://www.irna.ir
 

اخبار و تازه ها

مژده ، مژده
فرصت ثبت نام تا پایان مهر ماه 1402
فرصتی استثنایی برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه

برای چهارمین سال متوالی در ایران برگزاری رسمی دوره مشترک پادفک ( پزشکی ، فنی و مهندسی و علوم انسانی ) با کیفیت آموزشی بسیار عالی و اساتید مجرب دانشگاهی از طرف دانشگاه برتر ایران ( دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ) و روسیه ( دانشگاه روسنو ) بر اساس قرارداد و تفاهم نامه آموزشی مشترک دو دانشگاه بصورت حضوری و آنلاین برگزار خواهد شد.
متقاضیان و دانشجویان برای شرکت در دوره پادفک مشترک حضوری و برای انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مربوط به روسیه با مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) تماس حاصل فرمایند.
طول دوره ۲ نیمسال ( نیمسال اول در ایران و نیمسال دوم در روسیه )

تحصیل در روسیه

اخبار و تازه ها - لیست دانشگاههای کشور روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ورودی سال تحصیلی 2024-2023

تحصیل در روسیه

پیام سال نو ولادیمیر پوتین خطاب به مردم روسیه

ارزان‌ترین و با کیفیت ترین دوره پادفک دانشگاه دولتی حضوری در مسکو با شهریه 150 هزار 

موقعیت بسیار عالی و استثنایی،  ارزانترین و با کیفیت ترین دوره پادفک حضوری دانشکاه دولتی در مسکو با آموزش استاندارد هزار ساعت دوره پادفک در دانشگاه دولتی علوم اجتماعی روسیه - RSSU.

در این دانشگاه  هر سه گروه پادفک با ارزان‌ترین شهریه در مسکو و با کیفیت ترین پادفک آموزش داده می شود.

پادفک گروه پزشکی 

پادفک گروه فنی ، مهندسی 

پادفک گروه علوم انسانی

شهریه پادفک در دانشگاه دولتی علوم اجتماعی روسیه  150 هزار روبل می باشد

هزینه خوابگاه ماهیانه 3500 روبل می باشد .

 

تحصیل در روسیه، پادفک

مژده ، مژده

فرصت ثبت نام یکماه تمدید شد ( تا آخر ماه آبان )

فرصتی استثنایی برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه برای سومین سال متوالی در ایران برگزاری رسمی دوره مشترک پادفکت ( پزشکی ، فنی و مهندسی و علوم انسانی ) با کیفیت آموزشی بسیار عالی و اساتید مجرب دانشگاهی از طرف دانشگاه برتر ایران ( دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ) و روسیه ( دانشگاه روسنو ) بر اساس قرارداد و تفاهم نامه آموزشی مشترک دو دانشگاه بصورت حضوری و آنلاین برگزار خواهد شد.

متقاضیان و دانشجویان برای شرکت در دورهٔ پادفکت مشترک حضوری و برای انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مربوط به روسیه با مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) تماس حاصل فرمایند.

طول دوره ۲ نیمسال ( نیمسال اول در ایران و نیمسال دوم در روسیه )

 

تحصیل در روسیه

ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به وزارت امور خارجه در راستای تأمین و پرداخت ارز دانشجویی 

قابل توجه دانشجویان شاغل به تحصیل در روسیه بلاروس و آسیای میانه

به اطلاع میرساند:

بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به وزارت امور خارجه، این بانک آمادگی کامل خود را برای تأمین و پرداخت ارز به روبل روسیه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در حوزه روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع با نرخ توافقی در بازار متشکل معاملات ارزی اعلام می نماید.

لذا، دانشجویان و متقاضیان مصارف ارزی دانشجویی و علمی خدماتی می‌توانند ارز مورد نیاز خود به روبل روسیه را در ایران تهیه نمایند.

به نقل از : رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در روسیه بلاروس و آسیای میانه

 

تحصیل در روسیه

اطلاعیه مهم درباره ارز دانشجویی

 دانشجویان ارجمند شاغل به تحصیل در روسیه، بلاروس و آسیای میانه به اطلاع میرساند
بر اساس دستورالعمل مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱  اداره کل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم، درخصوص دستور رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان شاغل به تحصیل، در رشته ها و دانشگاه های معتبر از نظر آن وزارتخانه در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) توسط بازار متشکل ارزی پرداخت میگردد.
ضروری است، دانشجویان متقاضی؛ برگه پرداخت شهریه دانشگاهی خود را در سامانه میخک به تائید بخش کنسولی نمایندگی ها رسانده و بخش کنسولی نمایندگی ها نیز پس از تائید گواهی مذکور به نحو متقضی به دانشجویان متقاضی اطلاع رسانی گردد

 

تحصیل در روسیه

اعلام مراکز معتبر و مجاز برگزار کننده آزمون زبان روسی (A2) در کشور روسیه

 

به اطلاع میرساند، افرادی که خواستار شرکت در آزمون زبان روسی هستند، می توانند باحضور در مراکز معتبر و مجاز اعلام شده مدرک زبان روسی (A2) را دریافت کنند.

- شایان ذکر است مطابق آیین نامه ها و مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ مدرک زبان روسی (A2) برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی نیز لازم می باشد.

- متقاضیان تلاش نمایند تا قبل از ورود به دوره اصلی دانشگاه، موفق به کسب مدرک زبان روسی بشوند. 

تحصیل در روسیه

لیست مراکز معتبر جهت انجام آزمون:

١-دانشگاه تحقیقاتی ملی دولتی بلگراد
٢-دانشگاه فدرال شرق دور
٣-دانشگاه فدرال کازان
۴-دانشگاه ملی دولتی تحقیقاتی تومسک
٥-دانشگاه دوستی ملل روسیه
۶-دانشگاه فدرال قفقاز شمالی
٧-دانشگاه دولتی باشکیر
٨-انستیتو دولتی زبان روسی- پوشکین
٩-دانشگاه دولتی مسکو- لامانوسف
١‌۰-دانشگاه دولتی پسکوف
١١-دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه- گرتسن
١٢-دانشگاه دولتی سنت پیتربورگ
١٣-دانشگاه دولتی اقیانوس آرام
١۴-مرکز کیفیت آموزش مسکو

برگرفته از : رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در روسیه و بلاروس و آسیای میانه

اطلاعیه اداره کل دانش آموختگان - قابل توجه دانشجویان رشته های غیر پزشکی

نظر به بازگشایی مرزهای عمده کشورهای خارجی، بخش نامه اداره کل دانش آموختگان مبنی بر تقلیل مدت اقامت دانشجویی در دوران همه گیری کرونا از ژانویه ۲۰۲۲ لغو شده و حضور دانشجویان در کشور خارجی محل تحصیل منطبق با جدول اقامت مندرج در ماده ۱ ایین نامه ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی الزامی است.

در صورت عدم رعایت مفاد آیین نامه، اداره کل امور دانش اموختگان هیچگونه مسئولیتی در قبال ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی متقاضیان نخواهد داشت.

با توجه به تصریح کشور روسیه مبنی بر عدم کیفیت آموزش انلاین چنانچه دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های روسیه شرایط حضور در این کشور را ندارند، میتوانند از طریق تسهیلات فراهم شده نسبت به انتقال به دانشگاه های داخل کشور اقدام نمایند.

 

تحصیل در روسیه

جلسات رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه با نمایندگان و رؤسای مؤسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم و تحقیقات برگزار شد

در این جلسات رایزن محترم علمی سفارت ایران در روسیه جناب آقای دکتر نجفی و کنسول جمهوری اسلامی ایران در روسیه جناب آقای ابراهیم زاده و رؤسای مؤسسات مجاز اعزام دانشجو به روسیه شرکت داشتند و مسائل پیش رو را مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مشکلات دانشجویان و راهکارهای رفع مسائل دانشجویان در هنگام ورود به روسیه و در طول دوره تحصیل در روسیه مورد بحث قرار گرفت و راه حل های پیشنهادی مطرح و ارائه شد.

تحصیل در روسیه

در این جلسه که بصورت آنلاین با مدیر عاملان مؤسسات اعزام دانشجو به روسیه برگزار شد ، جناب دکتر الهی مدیر عامل مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) به عنوان قدیمی ترین و با تجربه ترین مؤسسه اعزام دانشجو به روسیه با ۲۵ سال سابقه در این زمینه سخنرانی نمودند و راهکارهای پیشنهادی در زمینه تسهیل مشکلات و مسائل دانشجویان در ابتدای ورود به روسیه و در طول تحصیل در دانشگاه های روسیه را ارائه نمودند

اطلاعیه مهم

قابل توجه دانشجویانی که قصد ورود به روسیه را دارند:

دانشجویانی که ویزای معتبر دارند و یا پس از صدور دعوتنامه از طرف دانشگاه از کنسولگری های روسیه در ایران ویزا دریافت میکنند توجه داشته باشند که مشخصات انها باید در سامانه گوس اوسلوگی توسط دانشگاه ثبت شود.
در صورتی که مشخصات دانشجو در این سامانه ثبت نشده باشد مرزبانی روسیه از ورود دانشجو جلوگیری خواهد کرد.
لطفا قبل از تهیه بلیط و عزیمت به روسیه با دانشگاه خود جهت ثبت مشخصات خود در سامانه گوس اوسلوگی و تاریخ احتمالی ورود خود هماهنگ کنید.

https://www.gosuslugi.ru/410127/2

منبع خبر : رایزنی علمی ایران-مسکو
https://t.me/ruac_saorg_moscow

 

تحصیل در روسیه

 

دستور رئیس جمهور روسیه مبنی بر تعطیلی یک هفته ای

По указу президента Владимира Путина с 30 октября по 7 ноября в России вводятся нерабочие дни с сохранением заработной платы.

طبق دستور رییس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین از تاریخ ۳۰ اکتبر تا ۷ نووامبر جهت جلوگیری از رشد ویروس کرونا،تعطیل اعلام شد.

تحصیل در روسیه

 

هشدار

با توجه به دریافت گزارش هایی از برخی دانشگاه های روسیه مبنی بر ارائه مدارک جعلی ( مدارک تحصیلی، مدرک پادفک و گواهی گلاو اکسپرت سنتر) توسط متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ها، به افراد و شرکت های دخیل هشدار داده میشود، ارائه مدارک جعلی و دستکاری شده محرومیت از تحصیل در دانشگاه ها و امکان ارجاع پرونده به مراجع قضایی روسیه را در پی خواهد داشت و تمام مسئولیت این کار به عهده متخلفین خواهد بود.

تحصیل در روسیه

 

روسیه پروازهای خود با ایران را از ۱۸ آبان سرمی‌گیرد

ستاد عملیاتی کروناى روسيه روز پنجشنبه اعلام کرد که این ستاد تصمیم  گرفت پروازهای خود را با جمهوری اسلامی ایران، باهاما، هلند، نروژ، عمان، اسلوونی، تونس، سوئد و تایلند با توجه به کاهش یافتن وضعیت بیماری کووید- ۱۹ در این کشورها از ۹ نوامبر ( ۱۸ ابان) سال جاری از سر گیرد.

تحصیل در روسیه

 

دیدارفعالین اقتصادی در روسیه با جناب آقای پناهی معاون ارزی بانک مرکزی ایران و جناب آقای جلالی سفیر ایران در روسیه

۲۶ شهریور ماه تجار ایرانی فعال در حوزهٔ فدراسیون روسیه با جناب آقای پناهی معاون محترم ارزی بانک مرکزی که بهمراه هیأتی به مسکو سفر کرده است، دیدار و گفتگو کردند. در این جلسه ضمن مرور شرایط جاری حاکم بر فعالیت های تجاری و بازرگانی تجار ایرانی ، مهمترین موضوعات، مسائل و موانع در حوزه های مالی و بانکی ، تسویه حساب ها ، نرخ تسعیر ارزهای ملی دو کشور و مسائل ساختاری ، اداری، گمرکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تحصیل در روسیه

 

فرصتی استثنایی برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه

برای اولین بار در ایران برگزاری رسمی دوره مشترک پادفکت ( پزشکی ، فنی و مهندسی و علوم انسانی ) با کیفیت آموزشی بسیار عالی و اساتید مجرب دانشگاهی از طرف دانشگاه برتر ایران ( دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ) و روسیه ( دانشگاه روسنو ) بر اساس قرارداد و تفاهم نامه آموزشی مشترک دو دانشگاه بصورت حضوری و با رعایت کامل نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار خواهد شد.

تحصیل در روسیه

متقاضیان و دانشجویان برای شرکت در دورهٔ پادفکت مشترک حضوری و برای انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مربوط به روسیه با مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) تماس بفرمایند.
طول دوره ۲ نیمسال ( نیمسال اول در ایران و نیمسال دوم در روسیه )

اطلاعیه وزارت بهداشت ایران اعلام مراکز مورد تأیید برگزاری آزمون زبان روسی A2

از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای برخورداری از هرگونه خدمات و تسهیلات قابل ارائه توسط وزارت بهداشت و علوم ایران طبق ضوابط و مقررات مربوطه، باید در هنگام ارائه درخواست برای بهره‌مندی از خدمات مذکور، علاوه برمستندات اعلام شده در آئین نامه‌های مربوطه، مدرکی که نشان‌ دهنده تسلط لازم آنها به زبان خارجی کشور محل تحصیل می‌باشد را نیز ارائه نمایند. اخذ مدرک زبان روسی A2 قبل از شروع تحصیل در کورس اصلی الزامی است.
برای کشورهای روسی زبان، مدرک قبولی حداقل سطح (TBU:basic level)A2 زبان روسی بر اساس آزمون TORFL لازم می‌باشد.
در این راستا به اطلاع می‌رساند مؤسسات مورد تأیید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران جهت برگزاری آزمون زبان روسی A2 بدین شرح می‌باشد:
- دانشگاه الزهرا (س)
- کانون زبان ایران
بدیهی است بر اساس بررسی‌های آتی وزارت بهداشت و علوم ایران، سایر مراکز و مؤسسات مورد تأیید به لیست مراکز مذکور اضافه و اطلاع رسانی خواهد شد.

تحصیل در روسیه

گفتگوی خبرگزاری ایرنا با سفیر کشورمان در مسکو در خصوص باز شدن مرزها

گفتگوی خبرگزاری ایرنا با سفیر کشورمان در مسکو در خصوص باز شدن مرزهای روسیه برای ورود دانشجویان ایرانی به این کشور

https://irna.ir/news/84452296/

جلسه رایزنی علمی با حضور نمایندگان مؤسسات مجاز و رسمی اعزام دانشجو به روسیه با پیگیری و همت رایزنی محترم علمی جمهوری اسلامی ایران در روسیه ، جناب آقای دکتر نجفی و آقای حیدری در سفارت ایران  در مسکو در تاریخ ۲۳ فروردین سال ۱۴۰۰ برگزار گردید و در این جلسه موضوع پادفک و مدرک زبان روسی A2 مطرح شد و مورد تبادل نظر و بررسی قرار گرفت و به زودی از طرف وزارتین علوم و بهداشت ایران مراکز رسمی جهت آزمون و دریافت مدرک A2 اعلام خواهد شد و همچنین در جلسه مسائل مربوط به پذیرش دانشجویان از طرف دانشگاههای مورد تأیید روسیه و مشکلات و مسائل مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه مدیر عامل مؤسسه اندیشه یاران جوان آقای دکتر صادق الهی بصورت آنلاین و مجازی و نماینده مؤسسه دکتر احمدرضا الهی و سایر نمایندگان مؤسسات مجاز بصورت حضوری شرکت و پیشنهادات خود را جهت بهبود مسائل دانشگاهی و دانشجویی اعلام نمودند. در انتهای جلسه قرار شد که این جلسات با نمایندگان مؤسسات مجاز بصورت ماهیانه و مستمر در محل سفارت ایران در روسیه با نظارت و حمایت رایزنی علمی انجام شود

تحصیل در روسیه

اولین جلسه رایزنی علمی با نمایندگان مؤسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم در سال 1400

اولین جلسه رایزنی علمی با نمایندگان مؤسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم در سال ۱۴۰۰ روز دوشنبه ۲۳ فروردین برگزار شد. با توجه به نقش نظارتی رایزنی علمی بر فعالیت این مؤسسات ، مسائل پیش رو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و رایزنی آمادگی خود را برای ارتباط و برگزاری جلسات مستمر با نمایندگان مؤسسات مجاز را اعلام کرد

تحصیل در روسیه

لیست جدید دانشگاه های فدراسیون روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران ، جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

تحصیل در روسیه

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

رای صادره در دویست و چهل و نهمین جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش اموختگان خارج از کشور مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ در خصوص بازنگری در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

دانلود لیست

 

 

نخستین محموله واکسن کرونا از روسیه به ایران ارسال شد

با پیگیری های سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه اولین محموله واکسن اسپوتنیک V صبح امروز (پنجشنبه 16 بهمن 1399) به میزان 20 هزار دوز از مسکو به تهران ارسال گردید.

تحصیل در روسیه

 

دانستنی روز درباره تحصیل در روسیه

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه و زمان آن

همانطور که گفته شد، اقدام برای انجام پروسه تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه مستلزم داشتن یک زمان بندی مشخص می باشد و بخشی از این زمان بندی با سیستم زمان بندی دانشگاه ها مرتبط است به طوری که دانشجویان می توانند برای پذیرش ترم سپتامبر از اول ژانویه تا اول ماه جولای اقدام نمایند و در بعضی موارد می توانند برای ورود در ماه نوامبر تا اول شهریور ماه نیز متقاضی شوند. بنابراین نیاز است متقاضیان تمامی مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی خود را تا تاریخ های ذکر شده آماده سازند

 

تحصیل در روسیه

 آیا تحصیل رایگان در روسیه امکان پذیر است؟

دانشگاه های روسیه رایگان نیستند و دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه هستند. البته دانشجویان ممتاز می توانند از طریق بورسیه تحصیلی همه یا بخشی از هزینه ها را تامین کنند

 

تحصیل در روسیه

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه با توجه به دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوت است. مثلا برای دانشگاه های مهندسی سطح بالا در روسیه باید حداقل معدل 16 داشته باشید

تحصیل در روسیه