سن پترزبورگ (که به آن در فارسی سنت پترزبورگ و سن پطرزبورگ هم می گویند) با بیش از 5 میلیون جمعیت بزرگترین شهر شمالی دنیا می باشد. شهر سن پترزبورگ حدود 300 سال پیش به دستور تزار روسیه “پتر کبیر” ساخته شد. شهری کاملا اروپایی که به علت وجود مراکز متعدد فرهنگی و هنری به پایتخت فرهنگی اروپا معروف می باشد. رودخانه زیبای نوا در سراسر شهر جریان دارد و شهر را به بیش از 40 جزیره تقسیم کره است، به همین علت به این شهر لقب ونیز شمالی داده شده است. پدیده شگفت انگیز “شبهای سفید” که هر ساله در تابستان پدید می آید خصوصیت منحصر به فردی به این شهر بخشیده است.

در جای جای این شهر می توان آثار و رد پای تزارهای روسیه را دید. شهر سن پترزبورگ در اوج شکوفایی و قدرت تزاری روسیه، پایتخت این کشور بود و به خوبی عظمت امپراتوری روسیه را به نمایش می گذارد. هر ساختمان و بنای این شهر تاریخ خاص خود را دارد. به همین خاطر به این شهر لقب موزه سر باز داده شده. در این شهر بود که سرنوشت جنگ جهانی دوم رقم خورد. این شهر که در آن زمان لنینگراد نامیده می شد، حدود 3 سال تحت محاصره نازیها بود اما افتخاری برای روسیه است که این شهر با مقاومت زیاد و با از دست دادن یک و نیم میلیون از جمعیت خود در این محاصره، تا لحظه آخر مقاومت کرد و شهر را به دشمن وا نگذاشت. سن پترزبورگ نماد کاملی از فراز و نشیب تاریخ 300 ساله اخیر روسیه است.
دیدنی های سن پترزبورگ
موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ

موزه ارمیتاز (هرمیتاز، آرمیتاژ) یکی از بزرگترین موزه های دنیا است که بیش از 3 میلیون اثر هنری از سراسر دنیا را در خود جای داده است. موزه ای با آثاری شگفت انگیز که برای دیدن کامل آن به بیش از 10 سال زمان نیاز داریم. ساختمان مرکزی این موزه در قصر زمستانی تزار قرار دارد. از نقاشی های داوینچی و رامبرانت تا مجسمه میکل آنژ و فرش پازیریک را می توان در آن به نظاره نشست. یک مجموعه کم نظیر در جهان.
کلیسای اسحاق

کلیسای اسحاق یکی از بزرگترین و در عین حال زیبا ترین کلیسا های دنیا، در فاصله کمی از موزه ارمیتاژ قرار دارد. این کلیسا که بیش از 100 متر ارتفاع دارد از نقاط مختلف شهر قابل رویت است. کلیسای اسحاق در میدان اسحاق قرار دارد که در یک سمت آن مجسمه نیلکای اول و در سمت دیگر آن مجسمه پتر کبیر (یکی از سمبل های شهر سن پترزبورگ) واقع است.
خیابان نوسکی سن پترزبورگ:
خیابان نوسکی به عنوان قدیمی ترین خیابان شهر سن پترزبورگ در مرکز این شهر واقع است. این خیابان از محل ناوگان نیروی دریایی شروع و تا میدان الکساندر نوسکی امتداد دارد. این خیابان می تواند مکان مناسبی باشد برای قدم زدن شامگاهی و لذت بردن از هوای مطبوع و زیبایی مسحور کننده این شهر رویایی. کلیسای معروف کازان که یکی از کلسیاهای فعال و زیبای این شهر است و یاد آور نبردهای روسیه و ناپلئون بناپارت است در حاشیه این خیابان قرار دارد. از دیگر نقاط دیدنی در این خیابان می توان به مجسمه رام شدن اسب، فروشگاه گالریا و میدان قیام اشاره کرد.
کلیسای خون ریخته:

با فاصله کمی از خیابان نوسکی و درست در مقابل کلیسای کازان، کلیسای عیسی منجی یا خون ریخته قرار دارد. این کلیسا با گنبدهای رنگارنگ آن که به سبک معماری روسی ساخته شده چم انداز بسیار زیبایی دارد. این کلیسا به یاد الکساندر دوم ساخته شد. علت نامگذاری آن هم این است که تزار الکساندر دوم در این محل ترور شد. از نکات جالب این کلیسای می توان به نقش اعداد 1 و 8 در این کلیسا اشاره کرد. تزار الکساندر دوم در سال 1818 به دنیا آمد و در سال 1881 کشته شد، ارتفاع کلیسا 81 متر است. این کلیسا دارای 8 کنبد پیازی و یک گنبد سوزنی است.
قلعه پتر و پاول

قلعه پتر و پاول که به قلعه خرگوشها هم معروف است درست در مرکز شهر سن پترزبورگ قرار دارد. این قلعه اولین بنای شهر سن پترزبورگ می باشد که در سال 1703 به دستور پتر کبیر ساخته شد. در داخل این قلعه که قطر دیوارهای آن به بیش از 20 متر می رسد، کلیسایی به همین نام قرار دارد. این کلیسا که مرتفع ترین ساختان قدیمی شهر سن پترزبورگ است 127 متر ارتفاع دارد. کلیسای پتر و پاول محل دفن چند تن از تزارهای معروف روسیه از جمله: پتر کبیر، کاترین کبیر، الیزابت، الکساندر…
شبهای سفید سن پترزبورگ

به علت موقعیت منحصر به فرد شهر سن پترزبورگ همه ساله در فصل تابستان شاهده پدیده طبیعی شگفت انگیزی هستیم که به شبهای سفید معروف است. در فصل تابستان عملا در شهر سن پترزبورگ شب وجود ندارد و فقط در ساعات خاصی (بین ساعت 11 شب تا 2 صبح) هوا کمی تاریک و به اصطلاح گرگ و میش می شود. گشت شبانه کشتی بر روی رودخانه نوا و مشاهده باز و بسته شدن پلهای متحرک شهر در این فصل می تواند خاطره ای فراموش نشدنی را برای شما خلق نماید.
پترگوف ( پترهف)

در فاصله 20 کیلومتر از مرکز شهر مجموعه شگفت انگیزی وجود دارد که به فواره های پترگوف معروف است. این مجموعه که در یک باغ بسیار بزرگ واقع است با قصرهای زیبا و فواره های چشم نواز آن را به جرات می توان یکی از زیبا ترین دیدنی های دنیا نامید. انعکاس نور خورشید در آسمان آبی بر روی مجسمه های طلایی و نبرد آن با آب، صحنه فوق العاده ای را به نمایش می گذارد. فواره هایی که ارتفاع بعضی از آنها تا 15 متر هم میرسد و شگفت آنکه بدون پمپ و فقط با استفاده از اختلاف سطح به این زیبایی عمل می کنند. چشم انداز فوق العاده خلیج فنلاند این زیبایی را دو چندان می کند.
توضیح در باره تمام دیدنی های شهر سن پترزبورگ در این مبحث نمی گنجد. به همین علت ناچار چند مورد از دیدنی های معروف دیگر این شهر را نام برده و از توضیح در باره آن صرف نظر می کنیم: باغ تابستانی، قصر یوسف، پارک کاترین، کاخ تابستانی، کاخ پاول، قلعه میخایل، موزه روسیه، مارینسکی تاتر، موزه ادیان…
آثار موزه ارمیتاژ ( هرمیتاژ )

ارمیتاژ برگرفته از کلمه فرانسوی است و در لغت به معنی خلوت گاه یا گوشه خلوت می باشد که اشاره به خلوت گاه کاترینای کبیر دارد. موزه دولتی ارمیتاژ (هرمیتاژ-آرمیتاژ) یکی از بزرگترین موزه های هنری دنیا به شمار می آید. اولین مجموعه این موزه 317 اثر هنری بود که توسط کاترینای دوم (کاترینای کبیر) در سال 1764 خریداری گردید. این مجموعه در ساختمان “ارمیتاژ کوچک” نگهداری می شد. به همین خاطر بعدها موزه به همین نام (موزه ارمتیاژ) نامگذاری شد. در سال 1852 این مجموعه رسما تحت عنوان “ارمیتاژ امپراتور” برای بازدید عموم افتتاح گردید.البته باید در نظر داشت که منظور از عموم، افراد خاص به غیر از خانواده سلطنی بوده. مردم عادی اجازه بازدید نداشته اند. حتی مشاهیری مانند “پوشکین” نیز بعد از کسب توصیه نامه(!) می توانستند از موزه بازدید کنند. در حال حاظر بخش اصلی موزه ارمتیاز در 5 ساختمان در کنار رودخانه “نوا” در شهر سن پترزبوگ (سن پتر بورگ) قرار دارد که معروفترین آنها کاخ زمستانی (محل اقامت پادشاهان خانواده “رمانوف ها”، آخرین خانواده سلطنتی روسیه) می باشد. در مجموع حدود 3 میلیون اثر هنری از دوران عصر حجر تا به امروز در این موزه نهگداری می شود. البته به جز ساختمان های اصلی، موزه ارمیتاژ شعب دیگیری نیز در داخل و خارج از روسیه دارد. از جمله در شهرهای لندن، آمستردام و لاس و گاس.یکی از نکات جالب در مورد موزه ارمیتاژ گربه های این موزه می باشند. گربه یکی از بخشهای جدا نشدنی تاریخ موزه ارمیتاژ است. در زمان کاترینای کبیر برای خلاص شدن از شر موشهایی که به آثار مجموعه آسیب می رساندند تعدادی گربه در مجموعه رها شد. البته در کنار این گربه های عافت کش (!) گربه یکی از حیوانات مورد علاقه کاترینا کبیر ( و البته اکثر مردم روسیه از گذشته تا به حال) بود. برای مثال یکی از هدیه های محبوب روز تولد شاهزاده ها گربه بود. در زمان محاصره شهر سن پتربورگ (لنین گراد) تقریبا تمام گربه های این شهر از بین رفتن. بعد از پایان جنگ، دو واگن گربه به شهر پتربورگ وارد شد که بخشی از آن به موزه ارمتیاژ داده شد. در حال حاظر در زیر زمین ارمیتاژ حدود 70 گربه نگهداری می شود که به آنها لقب ارتش کوچک سیبیلو ها داده شده

اخبار و تازه ها

مژده ، مژده
فرصت ثبت نام تا پایان مهر ماه 1402
فرصتی استثنایی برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه

برای چهارمین سال متوالی در ایران برگزاری رسمی دوره مشترک پادفک ( پزشکی ، فنی و مهندسی و علوم انسانی ) با کیفیت آموزشی بسیار عالی و اساتید مجرب دانشگاهی از طرف دانشگاه برتر ایران ( دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ) و روسیه ( دانشگاه روسنو ) بر اساس قرارداد و تفاهم نامه آموزشی مشترک دو دانشگاه بصورت حضوری و آنلاین برگزار خواهد شد.
متقاضیان و دانشجویان برای شرکت در دوره پادفک مشترک حضوری و برای انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مربوط به روسیه با مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) تماس حاصل فرمایند.
طول دوره ۲ نیمسال ( نیمسال اول در ایران و نیمسال دوم در روسیه )

تحصیل در روسیه

اخبار و تازه ها - لیست دانشگاههای کشور روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ورودی سال تحصیلی 2024-2023

تحصیل در روسیه

پیام سال نو ولادیمیر پوتین خطاب به مردم روسیه

ارزان‌ترین و با کیفیت ترین دوره پادفک دانشگاه دولتی حضوری در مسکو با شهریه 150 هزار 

موقعیت بسیار عالی و استثنایی،  ارزانترین و با کیفیت ترین دوره پادفک حضوری دانشکاه دولتی در مسکو با آموزش استاندارد هزار ساعت دوره پادفک در دانشگاه دولتی علوم اجتماعی روسیه - RSSU.

در این دانشگاه  هر سه گروه پادفک با ارزان‌ترین شهریه در مسکو و با کیفیت ترین پادفک آموزش داده می شود.

پادفک گروه پزشکی 

پادفک گروه فنی ، مهندسی 

پادفک گروه علوم انسانی

شهریه پادفک در دانشگاه دولتی علوم اجتماعی روسیه  150 هزار روبل می باشد

هزینه خوابگاه ماهیانه 3500 روبل می باشد .

 

تحصیل در روسیه، پادفک

مژده ، مژده

فرصت ثبت نام یکماه تمدید شد ( تا آخر ماه آبان )

فرصتی استثنایی برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه برای سومین سال متوالی در ایران برگزاری رسمی دوره مشترک پادفکت ( پزشکی ، فنی و مهندسی و علوم انسانی ) با کیفیت آموزشی بسیار عالی و اساتید مجرب دانشگاهی از طرف دانشگاه برتر ایران ( دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ) و روسیه ( دانشگاه روسنو ) بر اساس قرارداد و تفاهم نامه آموزشی مشترک دو دانشگاه بصورت حضوری و آنلاین برگزار خواهد شد.

متقاضیان و دانشجویان برای شرکت در دورهٔ پادفکت مشترک حضوری و برای انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مربوط به روسیه با مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) تماس حاصل فرمایند.

طول دوره ۲ نیمسال ( نیمسال اول در ایران و نیمسال دوم در روسیه )

 

تحصیل در روسیه

ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به وزارت امور خارجه در راستای تأمین و پرداخت ارز دانشجویی 

قابل توجه دانشجویان شاغل به تحصیل در روسیه بلاروس و آسیای میانه

به اطلاع میرساند:

بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به وزارت امور خارجه، این بانک آمادگی کامل خود را برای تأمین و پرداخت ارز به روبل روسیه برای دانشجویان شاغل به تحصیل در حوزه روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع با نرخ توافقی در بازار متشکل معاملات ارزی اعلام می نماید.

لذا، دانشجویان و متقاضیان مصارف ارزی دانشجویی و علمی خدماتی می‌توانند ارز مورد نیاز خود به روبل روسیه را در ایران تهیه نمایند.

به نقل از : رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در روسیه بلاروس و آسیای میانه

 

تحصیل در روسیه

اطلاعیه مهم درباره ارز دانشجویی

 دانشجویان ارجمند شاغل به تحصیل در روسیه، بلاروس و آسیای میانه به اطلاع میرساند
بر اساس دستورالعمل مورخ ۱۴۰۱/۰۳/۲۱  اداره کل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم، درخصوص دستور رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان شاغل به تحصیل، در رشته ها و دانشگاه های معتبر از نظر آن وزارتخانه در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) توسط بازار متشکل ارزی پرداخت میگردد.
ضروری است، دانشجویان متقاضی؛ برگه پرداخت شهریه دانشگاهی خود را در سامانه میخک به تائید بخش کنسولی نمایندگی ها رسانده و بخش کنسولی نمایندگی ها نیز پس از تائید گواهی مذکور به نحو متقضی به دانشجویان متقاضی اطلاع رسانی گردد

 

تحصیل در روسیه

اعلام مراکز معتبر و مجاز برگزار کننده آزمون زبان روسی (A2) در کشور روسیه

 

به اطلاع میرساند، افرادی که خواستار شرکت در آزمون زبان روسی هستند، می توانند باحضور در مراکز معتبر و مجاز اعلام شده مدرک زبان روسی (A2) را دریافت کنند.

- شایان ذکر است مطابق آیین نامه ها و مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ مدرک زبان روسی (A2) برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی نیز لازم می باشد.

- متقاضیان تلاش نمایند تا قبل از ورود به دوره اصلی دانشگاه، موفق به کسب مدرک زبان روسی بشوند. 

تحصیل در روسیه

لیست مراکز معتبر جهت انجام آزمون:

١-دانشگاه تحقیقاتی ملی دولتی بلگراد
٢-دانشگاه فدرال شرق دور
٣-دانشگاه فدرال کازان
۴-دانشگاه ملی دولتی تحقیقاتی تومسک
٥-دانشگاه دوستی ملل روسیه
۶-دانشگاه فدرال قفقاز شمالی
٧-دانشگاه دولتی باشکیر
٨-انستیتو دولتی زبان روسی- پوشکین
٩-دانشگاه دولتی مسکو- لامانوسف
١‌۰-دانشگاه دولتی پسکوف
١١-دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه- گرتسن
١٢-دانشگاه دولتی سنت پیتربورگ
١٣-دانشگاه دولتی اقیانوس آرام
١۴-مرکز کیفیت آموزش مسکو

برگرفته از : رایزنی علمی و سرپرستی دانشجویان ایرانی در روسیه و بلاروس و آسیای میانه

اطلاعیه اداره کل دانش آموختگان - قابل توجه دانشجویان رشته های غیر پزشکی

نظر به بازگشایی مرزهای عمده کشورهای خارجی، بخش نامه اداره کل دانش آموختگان مبنی بر تقلیل مدت اقامت دانشجویی در دوران همه گیری کرونا از ژانویه ۲۰۲۲ لغو شده و حضور دانشجویان در کشور خارجی محل تحصیل منطبق با جدول اقامت مندرج در ماده ۱ ایین نامه ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی الزامی است.

در صورت عدم رعایت مفاد آیین نامه، اداره کل امور دانش اموختگان هیچگونه مسئولیتی در قبال ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی متقاضیان نخواهد داشت.

با توجه به تصریح کشور روسیه مبنی بر عدم کیفیت آموزش انلاین چنانچه دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه های روسیه شرایط حضور در این کشور را ندارند، میتوانند از طریق تسهیلات فراهم شده نسبت به انتقال به دانشگاه های داخل کشور اقدام نمایند.

 

تحصیل در روسیه

جلسات رایزنی علمی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه با نمایندگان و رؤسای مؤسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم و تحقیقات برگزار شد

در این جلسات رایزن محترم علمی سفارت ایران در روسیه جناب آقای دکتر نجفی و کنسول جمهوری اسلامی ایران در روسیه جناب آقای ابراهیم زاده و رؤسای مؤسسات مجاز اعزام دانشجو به روسیه شرکت داشتند و مسائل پیش رو را مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مشکلات دانشجویان و راهکارهای رفع مسائل دانشجویان در هنگام ورود به روسیه و در طول دوره تحصیل در روسیه مورد بحث قرار گرفت و راه حل های پیشنهادی مطرح و ارائه شد.

تحصیل در روسیه

در این جلسه که بصورت آنلاین با مدیر عاملان مؤسسات اعزام دانشجو به روسیه برگزار شد ، جناب دکتر الهی مدیر عامل مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) به عنوان قدیمی ترین و با تجربه ترین مؤسسه اعزام دانشجو به روسیه با ۲۵ سال سابقه در این زمینه سخنرانی نمودند و راهکارهای پیشنهادی در زمینه تسهیل مشکلات و مسائل دانشجویان در ابتدای ورود به روسیه و در طول تحصیل در دانشگاه های روسیه را ارائه نمودند

اطلاعیه مهم

قابل توجه دانشجویانی که قصد ورود به روسیه را دارند:

دانشجویانی که ویزای معتبر دارند و یا پس از صدور دعوتنامه از طرف دانشگاه از کنسولگری های روسیه در ایران ویزا دریافت میکنند توجه داشته باشند که مشخصات انها باید در سامانه گوس اوسلوگی توسط دانشگاه ثبت شود.
در صورتی که مشخصات دانشجو در این سامانه ثبت نشده باشد مرزبانی روسیه از ورود دانشجو جلوگیری خواهد کرد.
لطفا قبل از تهیه بلیط و عزیمت به روسیه با دانشگاه خود جهت ثبت مشخصات خود در سامانه گوس اوسلوگی و تاریخ احتمالی ورود خود هماهنگ کنید.

https://www.gosuslugi.ru/410127/2

منبع خبر : رایزنی علمی ایران-مسکو
https://t.me/ruac_saorg_moscow

 

تحصیل در روسیه

 

دستور رئیس جمهور روسیه مبنی بر تعطیلی یک هفته ای

По указу президента Владимира Путина с 30 октября по 7 ноября в России вводятся нерабочие дни с сохранением заработной платы.

طبق دستور رییس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین از تاریخ ۳۰ اکتبر تا ۷ نووامبر جهت جلوگیری از رشد ویروس کرونا،تعطیل اعلام شد.

تحصیل در روسیه

 

هشدار

با توجه به دریافت گزارش هایی از برخی دانشگاه های روسیه مبنی بر ارائه مدارک جعلی ( مدارک تحصیلی، مدرک پادفک و گواهی گلاو اکسپرت سنتر) توسط متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ها، به افراد و شرکت های دخیل هشدار داده میشود، ارائه مدارک جعلی و دستکاری شده محرومیت از تحصیل در دانشگاه ها و امکان ارجاع پرونده به مراجع قضایی روسیه را در پی خواهد داشت و تمام مسئولیت این کار به عهده متخلفین خواهد بود.

تحصیل در روسیه

 

روسیه پروازهای خود با ایران را از ۱۸ آبان سرمی‌گیرد

ستاد عملیاتی کروناى روسيه روز پنجشنبه اعلام کرد که این ستاد تصمیم  گرفت پروازهای خود را با جمهوری اسلامی ایران، باهاما، هلند، نروژ، عمان، اسلوونی، تونس، سوئد و تایلند با توجه به کاهش یافتن وضعیت بیماری کووید- ۱۹ در این کشورها از ۹ نوامبر ( ۱۸ ابان) سال جاری از سر گیرد.

تحصیل در روسیه

 

دیدارفعالین اقتصادی در روسیه با جناب آقای پناهی معاون ارزی بانک مرکزی ایران و جناب آقای جلالی سفیر ایران در روسیه

۲۶ شهریور ماه تجار ایرانی فعال در حوزهٔ فدراسیون روسیه با جناب آقای پناهی معاون محترم ارزی بانک مرکزی که بهمراه هیأتی به مسکو سفر کرده است، دیدار و گفتگو کردند. در این جلسه ضمن مرور شرایط جاری حاکم بر فعالیت های تجاری و بازرگانی تجار ایرانی ، مهمترین موضوعات، مسائل و موانع در حوزه های مالی و بانکی ، تسویه حساب ها ، نرخ تسعیر ارزهای ملی دو کشور و مسائل ساختاری ، اداری، گمرکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تحصیل در روسیه

 

فرصتی استثنایی برای دانشجویان و متقاضیان تحصیل در روسیه

برای اولین بار در ایران برگزاری رسمی دوره مشترک پادفکت ( پزشکی ، فنی و مهندسی و علوم انسانی ) با کیفیت آموزشی بسیار عالی و اساتید مجرب دانشگاهی از طرف دانشگاه برتر ایران ( دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی ) و روسیه ( دانشگاه روسنو ) بر اساس قرارداد و تفاهم نامه آموزشی مشترک دو دانشگاه بصورت حضوری و با رعایت کامل نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار خواهد شد.

تحصیل در روسیه

متقاضیان و دانشجویان برای شرکت در دورهٔ پادفکت مشترک حضوری و برای انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مربوط به روسیه با مؤسسه اندیشه یاران جوان ( روسیران ) تماس بفرمایند.
طول دوره ۲ نیمسال ( نیمسال اول در ایران و نیمسال دوم در روسیه )

اطلاعیه وزارت بهداشت ایران اعلام مراکز مورد تأیید برگزاری آزمون زبان روسی A2

از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای برخورداری از هرگونه خدمات و تسهیلات قابل ارائه توسط وزارت بهداشت و علوم ایران طبق ضوابط و مقررات مربوطه، باید در هنگام ارائه درخواست برای بهره‌مندی از خدمات مذکور، علاوه برمستندات اعلام شده در آئین نامه‌های مربوطه، مدرکی که نشان‌ دهنده تسلط لازم آنها به زبان خارجی کشور محل تحصیل می‌باشد را نیز ارائه نمایند. اخذ مدرک زبان روسی A2 قبل از شروع تحصیل در کورس اصلی الزامی است.
برای کشورهای روسی زبان، مدرک قبولی حداقل سطح (TBU:basic level)A2 زبان روسی بر اساس آزمون TORFL لازم می‌باشد.
در این راستا به اطلاع می‌رساند مؤسسات مورد تأیید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران جهت برگزاری آزمون زبان روسی A2 بدین شرح می‌باشد:
- دانشگاه الزهرا (س)
- کانون زبان ایران
بدیهی است بر اساس بررسی‌های آتی وزارت بهداشت و علوم ایران، سایر مراکز و مؤسسات مورد تأیید به لیست مراکز مذکور اضافه و اطلاع رسانی خواهد شد.

تحصیل در روسیه

گفتگوی خبرگزاری ایرنا با سفیر کشورمان در مسکو در خصوص باز شدن مرزها

گفتگوی خبرگزاری ایرنا با سفیر کشورمان در مسکو در خصوص باز شدن مرزهای روسیه برای ورود دانشجویان ایرانی به این کشور

https://irna.ir/news/84452296/

جلسه رایزنی علمی با حضور نمایندگان مؤسسات مجاز و رسمی اعزام دانشجو به روسیه با پیگیری و همت رایزنی محترم علمی جمهوری اسلامی ایران در روسیه ، جناب آقای دکتر نجفی و آقای حیدری در سفارت ایران  در مسکو در تاریخ ۲۳ فروردین سال ۱۴۰۰ برگزار گردید و در این جلسه موضوع پادفک و مدرک زبان روسی A2 مطرح شد و مورد تبادل نظر و بررسی قرار گرفت و به زودی از طرف وزارتین علوم و بهداشت ایران مراکز رسمی جهت آزمون و دریافت مدرک A2 اعلام خواهد شد و همچنین در جلسه مسائل مربوط به پذیرش دانشجویان از طرف دانشگاههای مورد تأیید روسیه و مشکلات و مسائل مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه مدیر عامل مؤسسه اندیشه یاران جوان آقای دکتر صادق الهی بصورت آنلاین و مجازی و نماینده مؤسسه دکتر احمدرضا الهی و سایر نمایندگان مؤسسات مجاز بصورت حضوری شرکت و پیشنهادات خود را جهت بهبود مسائل دانشگاهی و دانشجویی اعلام نمودند. در انتهای جلسه قرار شد که این جلسات با نمایندگان مؤسسات مجاز بصورت ماهیانه و مستمر در محل سفارت ایران در روسیه با نظارت و حمایت رایزنی علمی انجام شود

تحصیل در روسیه

اولین جلسه رایزنی علمی با نمایندگان مؤسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم در سال 1400

اولین جلسه رایزنی علمی با نمایندگان مؤسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم در سال ۱۴۰۰ روز دوشنبه ۲۳ فروردین برگزار شد. با توجه به نقش نظارتی رایزنی علمی بر فعالیت این مؤسسات ، مسائل پیش رو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و رایزنی آمادگی خود را برای ارتباط و برگزاری جلسات مستمر با نمایندگان مؤسسات مجاز را اعلام کرد

تحصیل در روسیه

لیست جدید دانشگاه های فدراسیون روسیه مورد تأیید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران ، جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

تحصیل در روسیه

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

رای صادره در دویست و چهل و نهمین جلسه شورای عالی ارزشیابی مدارک دانش اموختگان خارج از کشور مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ در خصوص بازنگری در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی جهت ورودی های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۲

دانلود لیست

 

 

نخستین محموله واکسن کرونا از روسیه به ایران ارسال شد

با پیگیری های سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه اولین محموله واکسن اسپوتنیک V صبح امروز (پنجشنبه 16 بهمن 1399) به میزان 20 هزار دوز از مسکو به تهران ارسال گردید.

تحصیل در روسیه

 

دانستنی روز درباره تحصیل در روسیه

تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه و زمان آن

همانطور که گفته شد، اقدام برای انجام پروسه تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه مستلزم داشتن یک زمان بندی مشخص می باشد و بخشی از این زمان بندی با سیستم زمان بندی دانشگاه ها مرتبط است به طوری که دانشجویان می توانند برای پذیرش ترم سپتامبر از اول ژانویه تا اول ماه جولای اقدام نمایند و در بعضی موارد می توانند برای ورود در ماه نوامبر تا اول شهریور ماه نیز متقاضی شوند. بنابراین نیاز است متقاضیان تمامی مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی خود را تا تاریخ های ذکر شده آماده سازند

 

تحصیل در روسیه

 آیا تحصیل رایگان در روسیه امکان پذیر است؟

دانشگاه های روسیه رایگان نیستند و دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه هستند. البته دانشجویان ممتاز می توانند از طریق بورسیه تحصیلی همه یا بخشی از هزینه ها را تامین کنند

 

تحصیل در روسیه

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه با توجه به دانشگاهی که انتخاب می کنید متفاوت است. مثلا برای دانشگاه های مهندسی سطح بالا در روسیه باید حداقل معدل 16 داشته باشید

تحصیل در روسیه